Didim’de Gezilecek Yerler Nereler? Didim Gezi Rehberi

Aydın’ın Didim ilçesi, Ege’nin en popüler tatil yerlerinden bir tanesidir. Didim’de gezilecek görülecek yerlerin sayısı, oldukça fazladır. Ege’nin bu güzel yerleşim yeri, özellikle yaz döneminde binlerce yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

Bir yarımada şeklinde olan Didim’in etrafında Muğla ili, Güllük Körfezi, Akbük Koyu, Bafa Gölü, Menderes Nehri ve Ege Denizi bulunmaktadır. Didim, sadece ilçede gezilecek yerlerle öne çıkmakla kalmıyor, aynı zamanda çevresindeki turistik yerler sayesinde de değer kazanıyor. 402 kilometrelik bir yüzölçümüne sahip olan ilçenin nüfusu, 75.000 civarındadır.

Didim ekonomisi, tarım ve turizm odaklıdır. Bölgede buğday ve pamuk üretimi yapılmaktadır. Ayrıca küçükbaş hayvancılık da yerli halkın geçim kaynaklarından bir tanesidir. Yaz döneminde ise bölgedeki pansiyonlar, oteller ve kamp alanı gibi konaklama işletmeleri tam kapasite çalışmaktadır. Bu nedenle yaz turizmi, ilçe ekonomisinin en büyük geçim kaynağını oluşturmaktadır.

Didim’de Gezilecek Tarihi Yerler

Didim’deki ilk yerleşim izlerinin M.Ö. 8.000 yılına kadar uzanması, bölgenin tarihsel değerini arttırmaktadır. İlk olarak Miken, Giritliler ve Aka kolonilerinin yaşadığı bölgede Pers, Roma ve Bizans gibi güçler de hüküm sürmüştür. Türklerin Anadolu’ya girmesinden sonra Bizans ve Türkler arasında el değiştiren bölge, 1261 senesinde Menteşe Beyliği’nin egemenliğine girmiştir.

Didim, tarih boyunca çok çeşitli adlarla anılmıştır. Bölgeye sırasıyla; Karia, Yeronda, Yoran, Yenihisar ve son olarak Didim adı verilmiştir. Bölgede tarih boyunca farklı egemenliklerin görülmesinin günümüze yansıması, Didim tarihi yerler listesine baktığımızda açıkça kendini gösteriyor.

– Apollon Tapınağı

İlçenin en meşhur tarihi yeri, Apollon Tapınağı’dır. Antik dünyanın şuana kadar bilinen en büyük üçüncü tapınağı olarak kabul edilen Apollon Tapınağı’nın bir kısmı, günümüze kadar ulaşmıştır. 2.000 yıldan fazla bir süredir ayakta olan bu yapı, Didim’de görülmesi gereken yerlerdendir. Özellikle tapınaktaki sütunlar ve Medusa Heykeli, yapının en dikkat çeken kısımlarıdır. Detaylı bilgi almak için Didim Apollon Tapınağı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

– Milet Antik Kenti

Milet Antik Kenti ve Milet Tiyatrosu, bölgedeki tarihsel birikimi kanıtlar nitelikte bir yerdir. Didim’in önemli turizm noktalarından olan Milet Antik Kenti, önceleri bir liman kenti olmasına rağmen, günümüzde denize 10 kilometre mesafede bulunmaktadır. Bunun sebebi, Büyük Menderes Nehri’nin bu bölgeyi doldurmasıdır. Antik kentte bulunan tiyatro, günümüzde büyük ölçüde ayaktadır ve ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken yapıdır. Milet Antik Kenti başlıklı yazımızdan detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

– Milet Müzesi

Didim’de gezilecek müze arıyorsanız, Milet Müzesi’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz. Balak Köyü yakınında bulunan ve 1973 yılında ziyarete açılan Milet Müzesi, Didim’in önemli turistik noktalarındandır. Çeşitli restorasyon çalışmaları nedeniyle uzun süre kapalı kalan müze, 2011 yılında yenilenmiş haliyle tekrar ziyarete açılmıştır. Müzenin koleksiyonu Milet Antik Kenti’nden çıkarılan önemli eserlerden oluşmaktadır. Didim’deki en önemli müzelerden biri olan bu yapı hakkında geniş bilgi almak için Didim Milet Müzesi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

– İlyas Bey Camii ve Külliyesi

Anadolu Beylikleri Dönemi’nden kalan tarihi yapı İlyas Bey Camii ve Külliyesi, Milet Antik Kenti Arkeolojik Alanı içerisinde bulunmaktadır. Milet Antik Kenti’ni ziyaret edenler, hemen yanındaki bu tarihi yeri de görebilirler. Bu yer hakkında detaylı bilgi almak için Didim İlyas Bey Camii ve Külliyesi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

– Faustina Hamamı

Milet Antik Tiyatrosu’nun 200 metre kadar uzağında bulunan Faustina Hamamı, Roma İmparatoru Marcus Avrelius tarafından inşa ettirilmiş olan bir yapıdır. Didim’deki önemli tarihi yerlerden biri olan Faustina Hamamı, ilçenin sembollerinden biri haline gelmiştir. Didim Faustina Hamamı başlıklı yazımızdan bu yer ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Didim Apollon Tapınağı
Didim Apollon Tapınağı

Didim Gezilecek Yerler Videosu

Didim Plajları

Aydın’ın Didim ilçesi, özellikle denize girilebilecek yerleri ile ön plana çıkmaktadır. Yaz tatilinde plajların dolup taştığı Didim’de denize girilecek yerler nereler diye soracak olursanız, bu konuda bir çok alternatif bulunmaktadır. İlçede hem sessiz sakin plajlar hem de kalabalık, turistlerin ilgi gösterdiği plajlar bulunmaktadır. Altınkum Plajı, sadece Didim’in değil aynı zamanda Ege Bölgesi’nin en turistik plajları arasında yer alır. İlçede yer alan en güzel plajlar hakkında detaylı bilgilere, Didim Plajları başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Didim Plajları
Didim Plajları

Didim Tekne Turları

Didim’de at gezisi turları, jeep-safari turları, tüplü dalış turları, trekking turları ve tekne turları gibi farklı tur etkinlikleri düzenlenmektedir. Bu tur etkinliklerinin içerisinde turistlerin en çok ilgi gösterdiği, Didim tekne turudur.

Didim’i deniz tarafından görmek, Didim koylarını keşfetmek ve tatilinizi daha eğlenceli hale getirmek için teknelerle düzenlenen bu turlara katılmanızı öneririz. Didim günlük tekne turu fiyatları ne kadar diye soracak olursanız, ücretleri 30 TL ile 60 TL arasında değişmektedir. Bu ücrete tekne turu, rehberlik ve öğle yemeği dahildir. Genellikle 10:00 ve 11:00 saatleri arasında kalkan tur tekneleri; Martı Koyu, Cennet Koy, Çamlık Koyu, Dalyanaki Koyu ve Cennet Adası gibi koyları dolaşmaktadır. Tekne turlarının dönüş saati, 16:00 ile 17:00 saatleri arasındadır.

Didim Tekne Turları
Didim Tekne Turları

Didim’de Gece Hayatı Nasıl?

Didim, Ege’deki bir çok tatil noktasına göre daha sakin bir yerdir. Bölgedeki turizm, 1990 yılından sonra başlamış ve buradaki yapıların sayısı artmıştır. Didim’in yazlık bölgelerinde genellikle her dönem oraya giden orta yaş üzeri insanlar bulunmaktadır. Bu nedenle bölge, daha çok yerli turistlere hitap etmektedir.

Akbük bölgesi, yazlık sitelerin bulunduğu bir yerdir ve sessiz-sakin bir tatil geçirmek isteyenler, daha çok bu tarafları tercih etmektedir. Didim Altınkum ise Didim ilçesinde gece hayatının en hareketli olduğu yerdir. Bu bölgede diskolar ve barlar yer almaktadır. Sahil boyunca uzanan eğlence yerleri, yaz döneminde yerli ve yabancı turistler tarafından tercih edilen eğlenme mekanlarındandır. Altınkum Medusa Beach Disco ve Sensation Disco, bölgenin en popüler mekanlarındandır ve sabaha kadar eğlenceler devam etmektedir.

Didim Gece Hayatı
Didim Gece Hayatı

Didim’de Nerede Kalınır? Pansiyonlar, Oteller ve Konaklama

Didim’de konaklama seçenekleri konusunda çeşitli alternatifler bulunmaktadır. Bölgede pansiyonlar, oteller, kamp alanları ve kiralık evler vardır.

Konaklama bütçenize göre beş yıldızlı otellerde kalabileceğiniz gibi özellikle Altınkum bölgesinde yoğunlaşan üç yıldızlı otelleri veya pansiyonları da tercih edebilirsiniz. Buradaki pansiyonlarda pazarlık yaparak uygun fiyata gece konaklaması satın almanız mümkündür.

Didim’de biraz daha uzun kalacaksanız veya tüm yazı burada geçirecekseniz, Akbük bölgesini tercih edebilirsiniz. Burada genellikle kiralık daireler, kiralık evler veya kiralık odalar bulunmaktadır. Uzun bir Didim tatili planlayanlar, bu bölgedeki kiralık ilanlarını araştırarak uygun bir konaklama bütçesi oluşturabilir.

Didim Akbük Kiralık Evler
Didim Akbük Kiralık Evler

Didim Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım

Didim, Ege Bölgesi’nde Aydın iline bağlı bir ilçedir. Türkiye’de bazı şehirlere uzaklıkları şu şekildedir:

İzmir Didim Arası: 160 Kilometre
Antalya Didim Arası: 450 Kilometre
İstanbul Didim Arası: 635 Kilometre
Ankara-Didim Arası: 685 Kilometre

Didim Otogarı’na ulaştıktan sonra buradan hareket eden Didim minibüslerini kullanarak rahatça ilçe merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Didim’e havayolu ile gitmek için iki havaalanı seçeneğiniz bulunmaktadır. Bunların isimleri ve ilçe merkezine uzaklıkları şu şekildedir:

İzmir Adnan Menderes Havaalanı: 153 Kilometre
Muğla Dalaman Havaalanı: 226 Kilometre

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 yorum