Nurettin İbni Sentimur Türbesi, Tokat

Tokat’ta gezilecek yerlerden biri olan Nurettin İbni Sentimur Türbesi, şehir merkezinde yer almaktadır.

Nurettin İbni Sentimur Türbesi‘nin mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne aittir. 1314 senesinde Moğol emirlerinden olan Nurettin Bin Sentimur tarafından yaptırılan türbenin alt kısmı kesme taşlarla örülmüştür. Tarihi yapılardan biri olan türbenin kare şeklinde bir planı vardır. Nurettin İbni Sentimur Türbesi‘nin üst kısmı moloz taşlı bir kubbe ile kapatılmıştır. Sekizgen şeklindeki külahın kapladığı türbenin türbenin pencere kenarlarında yer alan taş oyma desenleri, İlhanlı dönemine ait bir eserdir.

Türbenin içerisinde üç adet kitabe yer almaktadır. Doğu cephesinde yer alan kemerdeki kitabe, 1313 yılında yazılmıştır. Kitabenin bulunduğu pencere üzerinde Firdevsi’den alıntılanan bir beyit yazılır. Güney cephesinde yer alan pencerede ise “Küllü nefsin zaikatül mevt” yazmaktadır.

1935 yılında restore edilen türbe, günümüze kadar iyi bir şekilde korunarak gelmiştir. Türbenin çevresi park haline getirilmiştir.

Tokat Nurettin Sentimur Türbesi

Tokat Nurettin İbni Sentimur Türbesi’ne Nasıl Gidilir ? Nerede ? Ulaşım

Sivri Tekke olarak da bilinen Nurettin İbni Sentimur Türbesi, Tokat il merkezindeki Gaziosmanpaşa Bulvarı üzerinde yer almaktadır. Tokat Otogarı ile türbe arasında iki kilometrelik mesafe bulunmaktadır. Gaziosmanpaşa Caddesi’nde giden toplu taşıma araçları, türbenin önünden geçmektedir.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir