Oyuncak Müzesi, Antalya

Antalya’da gezilecek yerlerden bir tanesi de Antalya Oyuncak Müzesi‘dir. 2011 yılında, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda ziyarete açılan Oyuncak Müzesi, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıya hazırlanmıştır. Araştırmacı, şair ve yazar Sunay Akın’ın danışmanlığı ile açılan Antalya Oyuncak Müzesi, hem çocuklar hem de yetişkinler için gezilmesi gereken bir yerdir.

Yerli ve yabancı üretim yaklaşık 3 bin adet oyuncağın sergilendiği Oyuncak Müzesi, 1860’lı yıllardan 1980’li yıllara kadar pek çok farklı döneme ait oyuncaklar barındırıyor. Oyuncak tarihine ilişkin pek çok farklı türde eserlerin sergilendiği Antalya Oyunca Müzesi, 8 aylık bir çalışma ile oluşturulmuştur.

Yaklaşık olarak 700 metrekarelik bir alana sahip olan müzenin giriş kısmında kağıttan bir gemi bulunuyor. Bu gemi, aynı zamanda müzenin sembolü olarak da kullanılıyor. Müzenin iç tasarımı ise Sanatçı Ayhan Doğan tarafından yapılmıştır. Açıldığı tarihte ilk iki haftada 10 bin kişi tarafından ziyaret edilen Antalya Oyuncak Müzesi, popülerliğini her geçen dönem daha da arttırıyor.

Oyuncak Müzesi, sergilenen oyuncakların yanı sıra özellikle çocuklara yönelik farklı çalışmalar da gerçekleştirmektedir. Her ay düzenlenen atölye çalışmaları; puzzle, kirigami, origami, tahta oyuncak boyama gibi aktiviteleri kapsamaktadır. Atölye çalışmalarının haricinde sergiler ve seminerler ile birlikte müzenin işlevi artmaktadır. Antalya Oyuncak Müzesi’nde bir etüt merkezi ve açık  hava etkinlikleri için 500 kişi kapasiteli bir amfi tiyatro bulunmaktadır.

Antalya Oyuncak Müzesi yakınındaki gezilecek yerlerden bir diğerine, Yivli Minare başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

antalya oyuncak muzesi oyuncaklari
Antalya Oyuncak Müzesi

Antalya Oyuncak Müzesi Giriş Ücreti Ne Kadar ?

Antalya Oyuncak Müzesi’ne girişte tam bilet alanların, 10 TL ücret ödemesi gerekmektedir. Öğrenci, öğretmen ve emekli giriş bileti ücreti ise 5 TL olarak belirlenmiştir. Ayrıca 10 kişi üzeri grupları ve ailelere çeşitli indirimler sunulmaktadır.

Antalya Oyuncak Müzesi Ziyaret Günleri ve Saatleri

Antalya Oyuncak Müzesi pazartesi günleri haricinde haftanın 6 günü ziyarete açılmaktadır. Müze ziyaretleri, sabah ve akşam olmak üzere iki ayrı kısımda gerçekleştirilebilmektedir. Buna göre sabah 09:30 ve 12:30 saatlerinde, akşam ise 13:30 ile 18:30 saatlerinde ziyaret gerçekleştirilmektedir.

antalya oyuncak muzesi
Antalya Oyuncak Müzesi

Antalya Oyuncak Müzesi’ne Nasıl Gidilir ? Nerede ? Ulaşım

Oyuncak Müzesi, Antalya şehir merkezindeki Muratpaşa ilçesinde yer alan Tarihi Kaleiçi Yat Limanı’nın olduğu bölgeye kurulmuştur. Antalya şehir merkezinin en turistik noktalarından olan Kaleiçi’ne giden bir çok dolmuş bulunmaktadır. Müzeye kolayca ulaşım sağlamak mümkündür.

Antalya Oyuncak Müzesi Telefon Numarası: 0 242 248 49 33 / 34

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir