Adana Karacaoğlan Edebiyat Müzesi Hakkında Bilgi

Adana, Türkiye’nin güneyinde yer alan, Seyhan ve Ceyhan nehirlerinin deltasında verimli sulak arazide kurulmuş,  beyaz altın (pamuk) ambarına ve en bereketli topraklara sahip bir ilimizdir. Adana’nın en nadide güzelliklerinden olan Karacaoğlan Edebiyat Müzesi, mutlaka görmeniz gereken yerlerden biridir. Müze, yerli ve yabancı turistlerin oldukça büyük ilgisini çekmektedir.

Türkiye’nin nüfus bakımından dördüncü, yüz ölçümü bakımından dokuzuncu büyük şehri olan Adana’nın tarihi, coğrafi konumu sebebiyle M.Ö 6000 yıllarına uzanmaktadır. Turizm değerleri bakımından da, doğal güzellikleri ve geçmişte çeşitli uygarlıkların hüküm sürdüğü bir bölge olmasından büyük önem taşımaktadır. İlde çok sayıda köprü, cami, tarihi kale, kilise, müze, han ve hamam bulunmaktadır. Şehirde bulunan müzeler tarih ve kültür turizmi açısından büyük öneme sahiptir. Son zamanlarda rağbet gören edebiyat müze kütüphanesine bünyesinde yer veren şehir hızla her açıdan gelişmektedir.

Adana Karacaoglan Edebiyat Muzesi 1

Kütüphanelerimiz geçmişimizle bugünümüzü bir araya getiren, geçmişimizin yarınlara kanıtı olan, tarihimize ışık tutan, tecrübe ve düşüncelerimizin sırdaşı olan yerlerdir. Her kesime her şartta öğretmeyi hedefleyen kütüphaneler bir nevi bizlerin sessiz öğretmenleridir. Okuma kültürünün geliştirilip insanlara aşılanmasında, kültürü ve sanatı hayatın merkezine taşımada büyük katkısı olan kütüphanelerimiz her geçen gün sayılarını attırmaktadır. Buna ek olarak edebiyat müze kütüphaneleri kültürümüzün dışa aktarımı ve kültür turizminin geliştirilmesi yönünden önemli bir tanıtım görevi üstlenmektedir. Bu görevi üstlenen müze kütüphanelerinden birisi de Adana’da, İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü’ne bağlı Karacaoğlan Edebiyat Müze Kütüphanesi’dir. Kitapların okuyucularıyla buluştuğu sıcak kültürel bir mekân olan Karacaoğlan Müzesi, Adana’nın Seyhan ilçesinde Mestanzade mahallesinde bulunan 90 yıllık tarihi bir konağın Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından alınıp restore edilmesiyle hizmet vermeye başlamıştır. Müze tarihi bir bina olmasından dolayı da ziyaretçilerin dikkatini fazlasıyla çekmekte ve müzede yazar veva şairlerin sanatsal eserlerinin yanı sıra Yaşar Kemal’in ve Muzaffer İzgü’nün daktiloları, Muzaffer İzgü’nün şahsına ayrılan bölümde ona ait  kalem, gözlük ve saat bulunmaktadır.

Yaklaşık 5000 materyalin bir araya getirilmesinden oluşan ve sürekli olarak koleksiyonuna yeni kitaplar ekleyerek zenginleştirilen müze herkesin ziyaret etmesi gereken bir yerdir. Müze gerek düşünsel, gerek işlevsel, gerekse estetik açıdan gezenlerin beğenisini fazlasıyla kazanmakta ve kaynaklarından her türlü yararlanılmaktadır. Ayrıca müzede Adanalı yazarların 800 – 1000 yıl öncesine ait yazmış oldukları kitapların birebir örnekleri de bulunmaktadır. Müze, Adana ilinin sosyal ve kültürel açıdan gelişmesine önemli katkılar sağlamakta ve ziyaretçilerin tümü tarafından oldukça beğenilmektedir. Müzenin son katı halk ozanımız Karacaoğlana ayrılmış ve Karacaoğlanı yaşatmak için otantik bir şekilde dekore edilmiştir.

Adana Karacaoglan Edebiyat Muzesi 2

Adana Karacaoğlan Edebiyat Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Müze, Pazar günleri haricinde her gün ziyarete açıktır ve ziyaret saatleri 10:00 – 19:00 saatleri arasındadır. Müze girişleri ise ücretsizdir.

Adana Karacaoğlan Edebiyat Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım

Seyhan ilçesi Debboy Caddesi Mestanzade adresinde bulunan müzeye Seyhan’a giden tüm araçlarla ulaşım mümkündür. Civarda bulunan Seyhan Kaymakamlığı ve Taş Köprü, müzeyi daha kolay bulmanız için sizlere yardımcı olmaktadır. Müzeye 115, 117, 179 ve 404 numaralı otobüslere binerek, daha rahat ulaşabilirsiniz.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir