Afyonkarahisar Kalesi

Afyonkarahisar ilinin merkezinde yer alan Afyon Kalesi, Afyon’da gezilecek yerler arasında yer alan tarihi bir yapıdır. Afyon Kalesi’nin tarihi, MÖ 1350 yılına kadar uzanmaktadır.

Afyonkarahisar Kalesi Tarihi

Yerden 226 metre yükseklikte yer alan doğal bir yükseltideki kaya parçasına inşa edilen Afyon Kalesi, MÖ 1350 yılında Hitit İmparatoru II. Murşil döneminde Arzava seferi esnasında kullanılmıştır. Bu dönemde Hapanuva ismini kale, Roma ve Bizans döneminde Akroenos olarak adlandırılırken, Selçuklular dönenimden itibaren Karahisar olarak anılmaya başlanmıştır.

Afyonkarahisar Kalesi Kış

Afyonkarahisar Kalesi, binlerce yıllık bir tarihe sahip olmasına karşın, bu kale pek çok kez yıkılmış, yeniden yapılmış ve tamir edilmiştir. Bu nedenle kalenin eski kalıntıları günümüze tam olarak ulaşamamıştır. Bilinen tarihi Hititlerle başlayan kale, 1573 yılında II. Selim tarafından tamir ettirildikten sonra yörede yetişen meşhur afyondan ötürü ve Karahisar adındaki kaleden ötürü şehre ismini Afyonkarahisar olarak vermiştir. 

Kale içerisinde düzlük alan Bizans döneminde dini amaçlarla kullanılmış ve buraya bir kilise inşa edilmiştir. Daha sonra Selçuklu sultanlarından Alaattin Keykubat tarafından onarılan kalenin içerisine su sarnıcı, saray ve mescid inşa edilmiştir.

Afyonkarahisar Kalesi Gece

Afyonkarahisar Kalesi’ne Nasıl Çıkılır ?


Şehir manzarasını muazzam bir şekilde görebileceğiniz Afyon Kalesi’ne çıkmak için yorucu bir yolculuk yapmak gerekiyor. Merdivenleri kullanarak kaleye çıkmadan önce kalenin etrafındaki tarihi cami, hamam ve medreseyi de ziyaret edebilirsiniz.

Afyon Kalesi

Kaleye yorucu bir yolculuğun ardından yaklaşık yarım saatte çıkılıyor. İniş kısmı daha az yorucu olsa da kaleye çıktıktan sonra gördüğünüz Afyon manzarası, bu yorgunluğunuza değiyor. Kaleye çıkmak 625 basamak tırmanmak gerekiyor. Afyon Kalesi’ne çıkış için asansör yapımının planlandığını da belirtelim.

Afyon Kalesi’ne nasıl gidilir ? Diye soracak olursanız; Afyonkarahisar Kalesi, Afyon ilinin tam merkezinde yer almaktadır. İl merkezinin pek çok noktasından görülebilen Afyon Kalesi’ne kolayca ulaşabilirsiniz.

Karahisar Kalesi

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 yorum