Ankara Altınköy Açık Hava Müzesi Hakkında Bilgi

Ankara şehir merkezinde 1930-40 ve 50’li yılların Anadolu’daki köy hayatını ziyaretçilerine yaşatabilmek için hayata geçirilmiş olan Altınköy Açık Hava Müzesi, Altındağ ilçesinde bulunmaktadır.

Ankara’da şehrin stresin uzaklaşmak isteyenler en yakın rotalardan biri olan Altınköy, Altındağ Belediyesi tarafından 2013 yılında hayata geçirilmiş bir projedir. Proje kapsamında bölgede bulunan gecekondular yıkılmış ve 500 dönümlük araziye eski Anadolu köy hayatını yansıtan evler, bahçeler inşa edilmiştir.

Köyün camisi, çamaşırhanesi, okulu, bakkalı,  köy evleri, yel ve su değirmeni, asma köprüsü, köy kahvesi gibi yapıların yanı sıra açık hava müzesi olduğu için koyunlar, kuzular, inekler, öküzler, atlar, eşekler, köpekler, kediler, kuşlar, geyikler, ceylanlar, arılar, horozlar, tavuklar da bulunmaktadır.

Altındağ Belediyesi tarafından korunan ve restore edilen evler, 1900’lü yıllardan 2000’li yılların başına kadar köylerde kullanılan eşyalarla da donatıldı. Anadolu’nun farklı yörelerinden toplanan tüm eşyalar, kullanım alanlarına göre hem evlerin içlerinde hem dışlarında sergileniyor.

Ankara Altinkoy Acik Hava Muzesi

Eski tarım aletleri, ev ve işte kullanılan pek çok alet ve eşya, Altınköy Açık Hava Müzesi’nde meraklıların ilgisine sunuldu. Bugün şehirde doğup büyümüş pek çoğumuzun adını ve ne işe yaradığını bilmediği eşyalar, kültürümüzün önemli parçaları.

Altınköy Açık Hava Müzesi Giriş Ücreti Ne Kadar?

Altınköy Açık Hava Müzesi’ni ziyaret etmek isteyenlerden oldukça makul bir ücret alınmaktadır. Tam bilet 5 TL, öğrenci bileti ise 2 TL olarak satılmaktadır. Ayrıca bu ücrete köy içerisindeki müze girişleri de dahildir.

Altınköy Açık Hava Müzesi Ziyaret Günleri ve Saatleri

Altındağ’da bulunan Altınköy Açık Hava Müzesi, pazartesi günleri haricinde haftanın altı günü ziyaretçilere açıktır. Müze, saat 10:00’da ziyaretçilere açılmakta ve 19:00’a kadar ziyaret edilebilmektedir.

Ankara Altinkoy Acik Hava Muzesi 1

Altınköy Açık Hava Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir?

Altınköy, Ankara’nın Altındağ ilçesindeki Beşikkaya Mahallesi, 2044. Sokak’ta bulunmaktadır. Ulus üzerinden Altınköy’e ulaşmak için Talatpaşa Bulvarı – Plevne Caddesi – Turgut Özal Bulvarı – Bostancık Caddesi ve Karapürçek Caddesi güzergahını izleyebilirsiniz. Güzergah haritası için tıklayınız.

Altınköy Açık Hava Müzesi Telefon Numarası: 0 312 375 15 88

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 yorum