Ankara Kalesi

Ankara’da gezilecek yerlerden bir tanesi de tarihi Ankara Kalesi‘dir.

Ankara’nın Altındağ ilçesinde bulunan Ankara Kalesi‘nin ne zaman yapıldığı hakkında kesin bir bilgi yoktur. Ankara’ya hakim manzarası ile görülmesi gereken yerlerden biri olan Ankara Kalesi’ne çıktığınız zaman Anıtkabir, Gençlik Parkı, Atakule gibi Ankara şehir merkezinin bir çok noktasını gözlemleyebilirsiniz.

Ankara turizminin gözde noktalarından olan Samanpazarı, kalenin hemen alt kısmında yer almaktadır. Kaleye çıkan yokuşlu ve dar sokaklar pek çok el işi tezgahı, kafe ve dükkan bulunmaktadır. Kale çevresinde yapılan restorasyon çalışmaları, kalenin de turizm açısından önemini arttırmış ve daha çok ziyaretçi çekmesini sağlamıştır. Halen devam eden çalışmalar neticesinde, bölgede bulunan eski evlerin dış cepheleri düzenlenmekte ve Eski Ankara Evleri’ne uygun bir şekle getirilmektedir.

Kale surlarının iç tarafında yerli halkın açtığı incik-boncuk tezgahları vardır. Ayrıca yine kalenin iç tarafında yemek yiyip bir şeyler içebileceğiniz işletmeler de bulunmaktadır. Kalenin dış surlarından içeriye girdikten sonra, rehber çocuklar yanınıza gelir. Kalenin tarihi ve çevresi hakkında sizlere detaylı bir şekilde rehberlik ederler. Üstelik bu rehberlik hizmetini İngilizce olarak da alabilirsiniz 🙂 Tabi rehber çocukların harçlıklarını da unutmamak gerek. Kale çevresinde her yıl çeşitli festivaller düzenlenmekte ve çok sayıda ziyaretçi ağırlanmaktadır.

Ankara’da gezilecek yerlerle ilgili bir önceki yazımızı, Elmadağ Kayak Merkezi başlıklı konudan okuyabilirsiniz.

Ankara Kalesi

Ankara Kalesi’ne Nasıl Gidilir ? Ankara Kalesi Nerede ? Ulaşım

Ankara Kalesi, Altındağ ilçesinin Kale Mahallesi’nde yer almaktadır. Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Samanpazarı, Hamamönü gibi yerlerin üst kısmında yer alan Ankara Kalesi’ne çıkmak için vakti ve enerjisi olanlar yürüyebilirler. Eski Ankara Evleri’nin arasından kaleye yaklaşık 10-15 dakikalık bir yokuş ile çıkmak mümkündür.

Ankara Kalesi’ne direkt olarak giden bir toplu taşıma aracı bulunmamaktadır. Ankara Kalesi’ne gitmek için genellikle taksi kullanılmaktadır. Metro hattını kullanarak Ulus Metro İstasyonu’nda indikten sonra ortalama 20-30 TL ücret ödeyerek kaleye taksi ile gidebilirsiniz. Yürüyerek gidecekseniz Ankaray Metro Hattı’nı kullanarak Kurtuluş Metro İstasyonu’da inmeli ve Hamamönü tarafından yürümelisiniz.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir