Ankara Kızılcahamam Kartaltepe Tabiat Parkı

Ankara’daki tabiat parklarından bir tanesi olan Kartaltepe Tabiat Parkı, Kızılcahamam ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır.

Kızılcahamam ilçe merkezine gelmeden önce sağ tarafta giren yolu takip ederek 2,5 kilometre gittikten sonra Devletdoruğu olarak bilinen mevkiideki Kartaltepe Tabiat Parkına ulaşım sağlamak mümkündür.

Mülkiyeti devlet ormanı statüsünde olan Kızılcahamam Kartaltepe Tabiat Parkı, 93 hektar genişliğinde bir alanı kaplamaktadır.

2011 yılında Tabiat Parkı olarak tescil edilen Kartaltepe içerisinde herhangi bir tesis ya da işletme bulunmamaktadır. Park içerisinde 2 adet küçük gölet bulunmaktadır. Bu göletlerde olta balıkçılığı yapmak mümkündür. Ankara’daki amatör olta balıkçılığı yapılabilen yerlerden biri olan Kartaltepe Tabiat Parkı’nın saha işletmeciliği, 2010 yılında yapılan ihale ile kiralanmıştır.

Bölgeye yakın konumdaki Şahinler Tabiat Parkı ile ilgili yazımızı da okuyabilirsiniz.

Kizilcahamam Kartaltepe Tabiat Parki 2
Şahinler Tabiat Parkı

Kartaltepe Tabiat Parkına Nasıl Gidilir? Ulaşım

Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinde yer alan Kartaltepe Tabiat Parkı’nın Ankara şehir merkezine uzaklığı 80 kilometre, Kızılcahamam ilçe merkezine uzaklığı ise 11 kilometredir. Kartaltepe Tabiat Parkına gitmek için Susuz – Saray – Kazan rotasını izleyerek Kızılcahamam’a 9 kilometre gelmeden önce sağ taraftan Kırköy mevkine saparak 3 kilometre kadar gittikten sonra Tabiat Parkına ulaşabilirsiniz.

Ayrıca bu rota üzerinde yer alan Kurtboğazı Barajı Mesire Alanı da görülmeye değer yerlerdendir.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir