Ankara Trekking Rotalari

Ankara Trekking – Yürüyüş Rotaları

Başkent Ankara’nın ilçelerinde ve yakın konumdaki çevre illerde gezilecek trekking rotaları bulunmaktadır. Kolay, orta ve zor olarak her türlü yürüyüş rotasını içerisinde barındıran bu yollar, hafta sonu için şehrin stresinden uzaklaşmak isteyenler için idealdir.

Ankara şehir merkezine en yakın trekking rotası, Eymir Gölü’nde bulunmaktadır. Bu yazıyı zaman zaman güncelleyerek hem en yakın ve bilinen rotaları (Eymir, Beynam, Kurtboğazı) hem de biraz daha uzakta ve az bilinen güzergahları yazacağız.

Sitemizde yer alan şehrin turistik yerlerine Ankara gezilecek yerler başlıklı yazıdan ulaşabilirsiniz. Bu yazımızda ise Ankara ve çevresinde yer alan doğa yürüyüşü rotalarını genel olarak tanıtıyoruz. Siz de sırt çantanızı alıp, şehrin gürültüsünden uzaklaşmak ve doğa yürüyüşü yapmak istiyorsanız bu rotalarından sizin için derlediklerimizi deneyebilirsiniz. Ayrıca önereceğiniz Ankara trekking rotalarını, yazının alt kısmında bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

1-) Eymir Gölü

Uzaklık: 25 Kilometre
Uzunluk: 13 Kilometre
Süre: 2 Saat
Türü: Yürüyüş / Bisiklet
Seviye: Kolay – Orta
Konum: Gölbaşı

Ankara’ya en yakın yürüyüş ve bisiklet rotası, ODTÜ arazisi içerisinde Eymir Gölü’dür. Özellikle pazar günleri bir hayli kalabalık olan Eymir Gölü, Ankara şehir merkezine 25 kilometre uzaklıktadır. Ziyaretçiler, arabalarına yükledikleri bisikletleri getirmekte veya gölün her iki giriş kapısında da bulunan bisikletçilerden bisiklet kiralamaktadır.

Eymir Gölü eşliğinde kolay – orta seviye bir yürüyüş yapmanız mümkündür. Gölün çevresindeki rotanın uzunluğu ortalama 13 kilometredir. Bu yürüyüşü yaklaşık 2 saatte tamamlayabilirsiniz. Göl hakkında daha detaylı bilgi almak için Eymir Gölü başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Eymir Golu Trekking Bisiklet

2-) Beynam Atatürk Ormanları

Uzaklık: 60 Kilometre
Uzunluk: 5-10 Kilometre
Süre: 1-2-3 Saat
Türü: Yürüyüş / Bisiklet
Seviye: Orta – Zor
Konum: Bala

Ankara’nın Bala ilçesinde bulunan Beynam Ormanları, Ankara’da trekking yapabileceğiniz ve bisiklet sürebileceğiniz yerlerden bir tanesidir. Şehir merkezine yaklaşık 60 kilometre uzaklıkta bulunan ormanlık alan, genellikle piknikçiler tarafından kullanılmakta ve hafta sonlarında yoğun olmaktadır.

Beynam Atatürk Ormanı içerisindeki yol boyunca yürüyüş yapmanız mümkündür. İnişli-çıkış bir yol bulunmaktadır. Orman içerisindeki tesis alanına girdikten sonra sağa ve sola iki ayrı yol bulunmaktadır. Bu yolları kullanarak ortalama 5 kilometre kadar yürüyüp, geri dönebilirsiniz. Orta seviye trekking sayılmasının nedeni, bölgede çok fazla tesis ve işletmenin bulunmamasıdır. Ayrıca vahşi hayvanlara karşı dikkatli olmakta fayda vardır. Bölge hakkında daha fazla bilgi almak için Beynam Atatürk Ormanları başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Beynam Ormanlari Trekking

3-) Kurtboğazı Barajı

Uzaklık: 60 Kilometre
Uzunluk: 5 Kilometre
Süre: 1 Saat
Türü: Yürüyüş / Bisiklet
Seviye: Kolay – Orta
Konum: Kazan

Ankara şehir merkezine 60 kilometre uzaklıkta bulunan Kurtboğazı Mesire Alanı, Kazan ve Kızılcahamam ilçeleri arasındadır. Bölge, genellikle balık tutmak ve piknik yapmak için tercih edilmektedir. Kurtboğazı Barajı Mesire Alanı, trekking için çok tercih edilen bir rota değildir. Fakat baraj gölü çevresine inmek ve burada yürüyüş yapmak mümkündür.

Kurtboğazı trekking rotalarını kendinize göre belirleyebilirsiniz. Piknik alanının olduğu yerde 3-5 kilometrelik yürüyüşler yapabilirsiniz. Kolay seviye olan bu yürüyüşlerde ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz yerler bulunmaktadır. Orta seviye yürüyüş için ise tesis alanına  girmeden 2-3 kilometre daha devam ettikten sonra sağ taraftan patika yola saparak baraj gölü çevresine inmelisiniz. Burada işletme bulunmamaktadır. Bölge hakkında detaylı bilgi almak için Kurtboğazı Mesire Alanı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kurtbogazi Baraji Trekking

4-) Karagöl Tabiat Parkı

Uzaklık: 80 Kilometre
Uzunluk: 2,5 Kilometre
Süre: 30 dakika
Türü: Yürüyüş
Seviye: Kolay
Konum: Çubuk

Ankara’nın Çubuk ilçesinde bulunan Karagöl, şehir merkezine 80 kilometre ve Çubuk ilçesine yaklaşık 40 kilometre uzaklıktadır. Çevresi çam ve dağ kavağı ağaçlarıyla örtülü olan Karagöl, hem motorla hem de arabayla gelen ziyaretçileri ağırlamaktadır.

2011 yılında Tabiat Parkı olarak tescillenen gölün etrafında kır gazinosu, bekçi evi, otopark ve tuvalet bulunmaktadır. Genellikle piknik yapmak için tercih edilen Karagöl, doğa fotoğrafçıları için de ideal yerlerden biridir. Yaz-kış ayrı güzellikler sunan Karagöl’ün etrafındaki ormanlarda kaynak suları bulunmaktadır. Jandarma tarafından denetlenen ve ateş yakmanın yasak olduğu bölgede trekking yapmak mümkündür. Bölgede Gazi Üniversitesinin Sosyal Tesisleri bulunmaktadır.

Trekking için göl çevresinde veya orman içerisinde rotalar belirleyebilirsiniz. Bu rotaların uzunluğu ortalama 2,5 – 5 kilometre arasındadır ve 30 dakika ile 1 saat arası sürmektedir. Bölge hakkında detaylı bilgi almak için Çubuk Karagöl başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Cubuk Karagol Tabiat Parki

5-) Şahinler Tabiat Parkı

Uzaklık: 80 Kilometre
Uzunluk: 3-5 Kilometre
Süre: 30 dakika – 1 Saat
Türü: Yürüyüş
Seviye: Kolay – Orta
Konum: Kızılcahamam

Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinde, Bolu-Gerede çıkışına yakın bir konumda bulunan Şahinler Tabiat Parkı, keşfetmek isteyen yürüyüşçüler için ayrı bir rotadır. Yayla Turistik Tesisleri ile Şahinler Tabiat Parkı arasında kalan yol, trekking için idealdir.

1993 yılında kurulan Yayla Club Mocamp, burada restoran ve konaklama işletmesi olarak hizmet vermektedir. Trekking için gerekli temel ihtiyaçlarınızı buradan giderebilirsiniz. Bölge ile ilgili daha fazla bilgi almak için Şahinler Tabiat Parkı yazımızı okuyabilirsiniz.

Yayla Mocamp Sahinler Tabiat Parki

6-) Çamkoru Tabiat Parkı

Uzaklık: 110 Kilometre
Uzunluk: 11 Kilometre
Süre: 3 Saat
Türü: Yürüyüş
Seviye: Orta – Zor
Konum: Çamlıdere

Ankara’nın Çamlıdere ilçesinde bulunan Çamkoru Tabiat Parkı, şehir merkezine 110 kilometre uzaklıkta bir doğa cennetidir. Trekking, balık avlama, piknik, kamp ve doğa fotoğrafçılığı aktivitelerinin yapılabildiği Çamkoru Tabiat Parkı sarı ve siyah çam ağaçlarıyla çevrilidir.

Kışın kar üzerinde trekking yapma imkanı bulabileceğiniz Çamkoru Tabiat Parkı, içerisinde farklı yürüyüş rotaları barındırmaktadır. Tabiat parkının girişinden başlayarak 11 kilometrelik yürüyüş parkurunu tamamlayabilirsiniz. Göl çevresinde veya daha kısa mesafeler için de yürüyüş yolları bulunmaktadır. Bölge hakkında detaylı bilgi almak için Çamkoru Tabiat Parkı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Camkoru Tabiat Parki

7-) Eğriova Tabiat Parkı

Uzaklık: 150 Kilometre
Uzunluk: 5-10 Kilometre
Süre: 2-3 Saat
Türü: Yürüyüş
Seviye: Kolay – Orta – Zor
Konum: Beypazarı

Ankara’nın Beypazarı ilçesinde bulunan Eğriova Tabiat Parkı, Beypazarı’na 40 kilometre uzaklıktadır. Kamp ve trekking için tercih edilebilecek bir yer olan Eğriova, piknikçiler tarafından çok fazla tercih edilmemektedir.

Eğriova Yaylası, Karakise Yaylası, Bataklık Yaylası ve Yeni Yaylası gibi pek çok yayla, Eğriova Tabiat Parkı’nda bulunan göletin etrafında bulunmaktadır. Bölgede kamp yaparken bu yaylalara giden yürüyüş rotalarını kullanabilirsiniz. Bölge hakkında daha fazla bilgi almak için Eğriova Tabiat Parkı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Beypazari Egriova Tabiat Parki

😎 Kelebekler Vadisi Tabiat Parkı

Uzaklık: 115 Kilometre
Uzunluk: ?
Süre: ?
Türü: Yürüyüş
Seviye: Kolay – Orta – Zor
Konum: Beypazarı

Türkiye’nin 205’inci, Ankara’nın ise 9’uncu Tabiat Parkı olarak tescillenen Kelebekler Vadisi, Ankara’nın turistik ilçesi Beypazarı’na sadece 5 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. 2016 yılının Nisan ayında Tabiat Parkı ilan edilen bölge, oldukça zengin bir ekosistemi barındırmaktadır.

Kelebekler Vadisi Tabiat Parkı ve İnözü Vadisi, trekking yapacaklar için uygun rotalar barındırmaktadır. Bölgede çok fazla güzergah bulunmaktadır. Bölge hakkında detaylı bilgi almak için Beypazarı Kelebekler Vadisi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Beypazari Kelebekler Vadisi Tabiat Parki

9-) Sorgun Tabiat Parkı

Uzaklık: 105 Kilometre
Uzunluk: 7-17 Kilometre
Süre: 2-3-4 Saat
Türü: Yürüyüş
Seviye: Orta – Zor
Konum: Güdül

Ankara’nın Güdül ilçesinde bulunan Sorgun Tabiat Parkı, Sorgun Yaylası ve Sorgun Göleti’ni de içerisinde barındıran güzel bir trekking alternatifidir. Yaz döneminde gözleme-çay satışının yapıldığı bölge, ziyaretçi sayısını arttırmaktadır.

Bölgede çok sayıda yürüyüş yolu bulunmaktadır. Göl çevresi ve yayla çevresini dolaşabileceğiniz iki farklı parkur önerisi vardır. Bu parkurlar 7 ve 17 kilometreden oluşmaktadır. Bölge hakkında daha fazla bilgi almak için Sorgun Tabiat Parkı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Gudul Sorgun Tabiat Parki

10-) Aluçdağı Tabiat Parkı

Uzaklık: 105 Kilometre
Uzunluk: 7 Kilometre
Süre: 2 Saat
Türü: Yürüyüş
Seviye: Orta – Zor
Konum: Çamlıdere

Ankara Çamlıdere ilçesinde bulunan Çamkoru ile birlikte ikinci Tabiat Parkı olan Alauçdağı Tabiat Parkı, ”Çamlıdere Aluç Dağı Festivali” ile de öne çıkan bir yerdir. Piknik, doğa yürüyüşü ve doğa fotoğrafçılığı uygun bir yer Aluçdağı Tabiat Parkı, Çamlıdere ilçe merkezine 7 kilometre ve Ankara şehir merkezine 105 kilometre uzaklıktadır.

Tabiat Parkı içerisinde başladığınız noktaya dönebileceğiniz 7 kilometrelik stabil bir trekking parkuru bulunmaktadır. Bunun haricinde orman içerisinde yer alan farklı güzergahları da tercih edebilirsiniz. Bölge hakkında detaylı bilgi almak için Çamlıdere Aluçdağı Tabiat Parkı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Camlidere Alucdagi Tabiat Parki

11-) Kartaltepe Tabiat Parkı

Uzaklık: 80 Kilometre
Uzunluk: 6 Kilometre
Süre: 1 Saat
Türü: Yürüyüş
Seviye: Kolay – Orta
Konum: Kızılcahamam

Ankara şehir merkezine 80 kilometre, Kızılcahamam ilçe merkezine ise 11 kilometre uzaklıkta yer alan Kartaltepe Tabiat Parkı, 2011 yılında Tabiat Parkı statüsü kazanmıştır. Kartaltepe Tabiat Parkı içerisinde herhangi bir tesis bulunmamakla birlikte 2 adet gölet mevcuttur.

Kartaltepe Tabiat Parkı ile Kırköy arasındaki trekking rotasını kullanabilirsiniz. Bu rota köy yoludur ve araçlar tarafından da kullanılmaktadır. Rotanın uzunluğu, gidiş-geliş 6 kilometredir. Bölge hakkında detaylı bilgi edinmek için Kızılcahamam Kartaltepe Tabiat Parkı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kizilcahamam Kartaltepe Tabiat Parki

12-) Tekke Dağı Tabiat Parkı

Uzaklık: 112 Kilometre
Uzunluk: 4 Kilometre
Süre: 45 Dakika – 1 Saat
Türü: Yürüyüş
Seviye: Orta – Zor
Konum: Beypazarı

Beypazarı ilçesinde yer alan 3 trekking rotasından biri de Tekke Dağı Tabiat Parkı’nda bulunmaktadır. Tuvalet ve otopark bulunan Tekke Dağı Tabiat Parkı’nda ihtiyaçlarınızı karşılayacak işletmeler bulunmamaktadır. Bu nedenle burada trekking yapmaya giderken yanınıza yeme-içme malzemelerinizi almanızı tavsiye ederiz.

Tekke Dağı ve çevresinde 4 kilometreden 10 kilometreye kadar farklı trekking parkurları belirleyebilirsiniz. Zaman zaman tırmanmalı ve dağ yolundan oluşan bu parkurlar orta ve zor seviye olarak değerlendirilmektedir. Bölge hakkında detaylı bilgi almak için Tekke Dağı Tabiat Parkı başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

Beypazari Tekke Dagi Tabiat Parki

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir