Artvin Gezilecek Yerler

Karadeniz Bölgesi’nin Doğu Karadeniz bölümünde yer alan Artvin’de gezilecek yerler nereler ? Artvin gezilecek yerler ile ilgili bilgileri, Artvin Tatil Rehberi konumuzdan okuyabilirsiniz. Bu konuda Artvin’de gezilecek yerleri, kısa bilgilerle beraber listeleyeceğiz. Listedeki Artvin gezi yerleri ile ilgili detaylı bilgi almak için, açıklamanın sonundaki devam kısmına tıklayabilirsiniz.

Turizm konusunda hızla gelişen Artvin, özellikle bölgede yer alan yayları ve doğal güzellikleriyle ön plana çıkmaktadır. Yemyeşil doğası, oksijen deposu ormanları ve bu ormanları besleyen dağların arasındaki dereleriyle beraber, Artvin’de bir çok gezilecek doğa yeri bulunmaktadır.

Karagöl Sahara Milli Parkı’nda bulunan Şavşat Karagöl ve Borçka Karagöl, bölgenin ön plana çıkan doğa güzellikleridir. Efeler-Gorgit Tabiatı Koruma Alanı bölgenin bir başka tabiat güzelliğidir.

Borçka Karagöl

Klaskur Yaylası’na yakın bir konumda bulunan tepenin, heyelan ile yıkılmasıyla birlikte Klaskur Deresi’nin akış yolu kapanmıştır ve bu güzel doğa harikası ortaya çıkmıştır. Etrafı dağlarla çevrili durumda olan Borçka Karagöl, yaklaşık olarak 1480 metre yükseklikte bulunmaktadır. Detaylı bilgi için Borçka Karagöl başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

borcka karagol artvin
Borçka Karagöl

Ciro Şelalesi

Ciro Şelalesi, Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde gelen bir ekibin yaptığı çalışma sonucunda ‘’Türkiye’nin en uzun şelalesi’’ ünvanına sahip olmuştur. Artvin Ciro Şelalesi bütün olarak dökülmüyor. Birden fazla basamak halinde 165 metre yükseklikten dökülen Ciro Şelalesi, oldukça güzel bir görüntü sunuyor. Detaylı bilgi için Ciro Şelalesi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

ciro selalesi artvin
Ciro Şelalesi

Karagöl Sahara Milli Parkı

Türkiye’nin milli parklarından biri olan Karagöl Sahara Milli Parkı, 3 bin 251 hektarlık alana yayılmıştır. Artvin’in Şavşat ilçesinde yer alan Karagöl Sahara Milli Parkı, Karagöl ve Sahara Yaylası ile iki ayrı kısımdan oluşmaktadır. Detaylı bilgi için Karagöl Sahara Milli Parkı başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

karagol sahara milli parki
Karagöl Sahara Milli Parkı

Mençuna Şelalesi

Artvin’in Arhavi ilçesinde bulunan Mençuna Şelalesi, Artvin’de gezilecek onlarca doğa güzelliğinden bir tanesidir. Kamilet Vadisi’nde yer alan Mençuna Şelalesi, çevresindeki bitki örtüsü ile bütünleşerek muhteşem bir doğa ortamı sunmaktadır. Bölge hakkında detaylı bilgi almak için Mençuna Şelalesi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

mencuna selalesi artvin
Mençuna Şelalesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.