Aydın Ramazan Paşa Camii Hakkında Bilgi

Aydın şehir merkezinde gezilecek yerler arayanlar için alternatiflerden biri, Ramazan Paşa Cami’dir. Tarihi bir yapı bu camii, şehirde görülecek yerler arasında yer alıyor. Aydın ilinde, çarşı içerisinde ki Ramazan Paşa Mahallesinde yer alan Ramazan Paşa Camii Üveys Paşanın kardeşi olan Ramazan Paşa tarafından 1595 yılında yapılmıştır.

1899 yılındaki depremde camii sarsıntıya dayanamamış ve maalesef tamamen yıkılmıştır. Bugüne kadar gelen ve hala ziyaretçi sayısı oldukça fazla olan Ramazan Paşa Camii’ni Sökeli Halil Paşa tekrar yaptırmış ve ziyaretçilerine sunmuştur.

Ancak günümüzde kendi orijinal yapısını kaybeden Ramazan Paşa Camii’nde oldukça karışık bir tarz gözlenmektedir. Sonradan tekrar inşa edilen camii de mimari olarak Avrupa’dan faydalanılmaya çalışılsa da maalesef istenilen sonuç elde edilememiştir. Ayrıca 22 Mayıs 1919 yılında Kurtuluş Savaşı’nın olduğu dönemler de direniş toplantılarının çoğunun Ramazan Paşa Camiinde yapıldığı bilinmektedir.

Aydın Ramazan Paşa Camii
Aydın Ramazan Paşa Camii

Aydın Ramazan Paşa Camii İşçiliği

Ramazan Paşa Camii, plan olarak kare şeklinde çizilmiştir ve yapı genel olarak kesme taş kullanılarak inşa edilmiştir. Kubbenin kasnağında bulunan camlar yuvarlak olup, barok kıvrım verilerek oluşturulmuştur. Camiinin kapısı ahşaptır ve oyma işiyle yapılmıştır. Ramazan Paşa Camiinin yapısı oluşturulurken, yapının üstü oldukça büyük bir kubbeyle kapatılmıştır. Cami içini aydınlatan, barok usulüyle yapılmış ve su damlası görünümünde olan toplamda on adet geniş pencere bulunmaktadır. Camii de bulunan en önemli detaylar süslemeleri olup, renkli cam işlemeciliğinden ağaç oymacılığına kadar pek çok süsleme örneğini de içinde barındırır. Ramazan Paşa Camiinin iç döşemeleri tamamıyla barok tarzındadır.

Aydın Ramazan Paşa Camii
Aydın Ramazan Paşa Camii

Aydın Ramazan Paşa Camii Yakınındaki Yerler

Ramazan Paşa Mahallesi’nden 1913. Sokağı takip ederek camiye ulaşabilir yol üzerinde yer alan Rumi Kokoreç ile güzel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz. Burada sadece kokoreç değil, köfte ve sucuk ekmek de yapılmaktadır.

Aydın Ramazan Paşa Camii Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım

Aydın Ramazan paşa mahallesinden Ramzan Paşa Camii’sine ulaşmak oldukça kolaydır. Merkezden yürüme mesafesinde olan camiye, 400 metre ve yaklaşık 6 dakika sonra ulaşılabilmektedir. Aydın merkezden Ramazan Paşa mahallesine ulaşabilmek için de 10, 14, 15, 16 ve 17 numaralı otobüsleri kullanmanız mümkündür. Bu araçlar ile 15 dakikada bir ulaşım sağlayabilirsiniz.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir