Ayvalık

Ayvalık Tekne Turu

Balıkesir’in en güzel tatil bölgelerinden bir tanesi olan Ayvalık’a gelip de bir tekne turuna katılmadan dönmemelisiniz. Ayvalık tekne turlarına katılarak Kaz Dağları’nda gelen temiz havanın eşliğinde masmavi denizin tadını çıkartabilirsiniz.
Ayvalık bölgesinde yaklaşık 22 adet büyüklü küçüklü ada ve bu adaların koyları bulunmaktadır. Coğrafi şartları nedeniyle bolca koy ve kara ulaşımı olmayan yer bulunduğu için Ayvalık’taki tekne turları oldukça güzeldir. Yerleşimin olmadığı bu koylarda, oldukça temiz bir deniz suyu sizleri beklemektedir.
Ayvalık tekne turları nereleri geziyor ? Ve Ayvalık tekne turları ne kadar sürüyor ? Diyecek olursanız, tur tekneleri saat 11:00 – 11:30 civarında Ayvalık’tan hareket etmektedir. Ayvalık’tan hareket eden tekneler, farklı koy ve adaları gezebilmektedir. Tekne turu ortalama 19:00 civarında sona ermektedir.
2014 yılında Ayvalık tekne turlarının uğradığı yerler şu şekildedir:
Martı Koyu, İncirli Adası
Tekne turlarının genellikle ilk sıralarda uğradıkları yerlerden bir tanesi Martı Koyu’dur. İncirli Adası’nda bulunan bu güzel koyda genellikle yemek molası verilmektedir. Bölgeye Martı Koyu denilmesinin sebebini, yemek sırasında anlayacaksınız. Teknenin çevresine doluşan martılar, tura katılanların verdikleri ekmek ve balıklarla karınlarını doyurmaktadır.

Ayvalık Martı Koyu
Akvaryum Koyu, Kara Ada
Ayvalık tekne turlarının en uğrak yeri, Akvaryum Koyu’dur. Kara Ada’da yer alan Akvaryum Koyu’nun adı, suyun 10-15 metre altının rahatlıkla görülebilmesinden gelmektedir. Denizin derinliklerindeki balıkları izlerken, kendinizi akvaryumda gibi hissedeceksiniz. Ayvalık’ın en temiz koylarından biri olan Akvaryum Koyu’nda yüzmenin eşsiz keyfini mutlaka denemelisiniz.

Ayvalık Akvaryum Koyu
Pınar Adası
Pınar Adası ve Alibey (Cunda) Adası’nın keşişim noktasında bulunan bu bölge, tur teknelerinin zaman zaman uğradığı yerlerden bir tanesidir. Pınar Adası’nın adı, adada bulunan tatlı su kaynaklarından gelmektedir. Bu koy da bir hayli temizdir ve yüzmesi oldukça eğlencelidir.

Ayvalık Pınar Adası
Alibey (Cunda) Adası
Daha önce sitemizde bahsettiğimiz Alibey Adası veya Yunanlıların kullandıkları isimle Cunda Adası, tur teknelerinin tur bitiminden önce uğradığı son noktadır. Ortalama 17:30 gibi Cunda’ya ulaşan tur teknesi, 18:30’a kadar burada demirlemektedir. Cunda Adası’nda verilen 1 saatlik molada, ziyaretçiler adada gezmekte ve isterlerse tarihi çarşıdan hediye almaktadır.
Ayvalık Tekne Turları Ücretleri Ne Kadar ?
Ayvalık tekne turları fiyatları yemekli ve yemeksiz olarak ayrılmaktadır. Ayvalık tekne turları ortalama 6-7 saat sürdüğü için yemeksiz turları hiç tercih edilmemektedir. Ayvalık’tan çıkacağınız tekne turlarının yemekli olarak fiyatı 100 TL (2020) civarındadır. Bu fiyata sınırsız balık ve salata yemeğinden faydalanabilirsiniz. Fiyat dahilinde rehberlik hizmeti ve karpuz servisi de verilmektedir.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 yorum