Bafa Gölü

Ege Bölgesi’nin en büyük gölü olan Bafa Gölü, Aydın ve Muğla illerinin topraklarında yer almaktadır. Bafa Gölü, hem doğası hem de tarihi ile turistleri çeken bir bölge konumundadır.

Bafa Gölü Tarihçesi

Bafa Gölü’nün geçmişinin yaklaşık 2.000 yıl öncesine dayandığı tahmin edilmektedir. Antik Yunan felsefesinin öncülerinden olan filazof Heraklit’in bu bölgede yaşadığı tahmin edilmektedir. Göl, Geç Antik Dönem itibariyle Menderes Nehri’nin taşıdığı alüvyonlar ile dolmaktadır. Bafa, Ortaçağ’ın sonlarına doğru denizle bağlantısının kesilmesi sonucunda bir göl haline gelmiştir.

Bafa Gölü’nün hemen kıyısından yükselmeye başlayan Beşparmak Dağları (Latmos Dağı), insanlık tarihi için de önem arz etmektedir.

Beşparmak Dağları’nda 8.000 yıl öncesine ait olduğu düşünülen kaya resimleri mevcuttur. Bölgede Hristiyanlık dönemine ait olan mağara freskleri, Yediler Manastırı, Kiselik Manastırı, Arap Avlusu Manastırı ve Sobran Kalesi gibi tarihi yapılar bulunmaktadır. Binlerce yıllık tarihe sahip olan bu yapıları trekking turları ile rehber eşliğinde keşfedebilirsiniz.

Bafa Gölü üzerinde, Bizans manastırları ve savunma yapıları
bulunan Menet Ada, Kargı Asarı Ada, İkizce Ada ve Kapıkırı adaları bulunuyor. Bafa Gölü, dört mevsim ziyaret için uygun olsa da doğanın canlılığını yaşamak için ilkbahar ayı daha uygundur.

Bafa Gölü Muğla
Bafa Gölü

Bafa Gölü’nde Ne Yapılır ?

Bafa Gölü, doğa severler için tercih edilen bir yerdir. Göl, Bodrum ve Kuşadası gibi turizm merkezlerine yakın olmasına doğal koşulları çok fazla değişmemiştir.

Bafa Gölü ve çevresinde yaklaşık 224 adet kuş türü bulunmaktadır. Bu kuş türlerinden bazıları Kaşıkçı kuşu, küçük batağan, bahri, karabatak, tepeli pelikan, mahmuzlu kızkuşu, sakar meke ve flamingo gibi su kuşlarıdır. Kuş gözlemleri, bölgede en çok yapılan akvititelerden bir tanesidir.

Beşparmak Dağları’nda bulunan tarihi bölgelere trekking turları düzenlenmektedir. Büyük ve zorlu yürüyüş yolları ile Latmos Dağı’nın zirvesine tırmanılmaktadır ve bu bölgenin yüksekliği 1.375 metredir. Trekking turları 2 gece 3 gün sürmektedir.

Göl üzerinde 5 ada bulunmaktadır ve teknelerle bu adalara gezintiler düzenlenmektedir. Bafa Gölü’nde gündoğumu ve günbatımı izlemek de oldukça güzeldir.

Bafa Gölü’nde Ne Yenir ? Yeme-İçme

Bafa Gölü, balık çeşitleriyle ünlüdür. Bölgede levrek ve kefal gibi tatlısu balıkları bulunmaktadır. Göl kenarında bulunan lokantalarda balık yiyebilirsiniz. Deniz balıkları da Bodrum’dan gelmektedir ve hemen hemen her yemeğin içerisinde zeytinyağı bulunmaktadır.

Bafa Gölü’ne Nasıl Gidilir ? Ulaşım

Bafa Gölü nerededir ? Diye soracak olursanız, Aydın ve Muğla il topraklarında yer almaktadır. İzmir’den Bodrum’a giden yol üzerinde yer almaktadır. Bölgenin Bodrum’a uzaklığı 40 dakikadır.

Bodrum’da bulunan havaalanı, Bafa Gölü’ne en yakın hava ulaşımıdır. Bafa’ya gitmek için Milas Garajı’ndan ve Söke Garajı’ndan kalkan minibüsleri tercih edebilirsiniz. İzmir ve İstanbul şehirlerinden Bodrum’a Söke güzergahından geçen bütün otobüsler, Bafa’nın yanından geçmektedir. Söke – Bafa Gölü arası 40 kilometredir.

Bafa’ya en yakın havalimanı Bodrum’da bulunuyor. Bafa’ya Milas garajından kalkan minibüslerle ulaşabileceğiniz gibi, Söke garajından kalkan minibüslerle de ulaşabilirsiniz.İzmir ve İstanbul istikametinden Bodrum’a Söke güzergahından geçen butun otobüsler Bafa’dan geçer. Bafa Gölü, Söke’den 40 km uzaklıktadır.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 yorum