Bingöl Gezilecek Yerler – Gezi Rehberi

Bingöl gezilecek yerler konusunda detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Bingöl, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan bir şehirdir. 2018 yılı nüfus sayım istatistiklerine göre Bingöl 281,205 kişilik bir nüfusa sahiptir. Bingöl’ün adı Evliya Çelebiye göre Büyük İskender’den gelmektedir. Büyük İskender zamanında çok kötü hastalanır. Vücudundaki inanılmaz ağrılara dayanamayan İskender, yüzlerce hekime başvurmuş ancak çare bulamamıştır.  Sonunda çareyi Ab-ul Hayat (Ölümsüz hayat) denilen suyu aramakta bulmuştur. Suyu içip fayda görünce bu suya cennet suyu anlamına gelen Çapakçur adını verir. Daha sonra Büyük İskender bu bölgeye bir kale yaptırmış adını da Çapakçur koymuştur.  Bu bölge farklı kaynaklarda Mingöl olarak zikredilmiştir. Ancak yöre halkı burayı Bingöl şeklinde telaffuz etmiş ve şimdiki adını bu şekilde almıştır.

Bingöl Gezilecek Yerler

Bingöl gezilecek pek çok yeri olan doğa harikası bir şehirdir. Bu yazıda size Bingöl’de gezip görmeniz gereken her yeri anlatacağız.

Solhan İlçesi Gezilecek Yerler

Yüzen Adalar

Karayla herhangi bir şekilde bağlantısı olmayan su yüzeyinde yüzebilen, hareket edebilen adacıklara yüzen ada denir. Türkiye’de blinen  22 adet yüzen ada bulunmaktadır.  Bingöl şehrini gezmeye geldiğinizde de 3 adet yüzen ada görebilirsiniz. Bu adacıklar Bingöl şehrinin Solhan İlçesi, Hazarşah Köyünde bulunmaktadır. Bu küçük adacıklar yöre halkı tarafından keşfedilmiştir.  Söz konusu yüzen adalar, Bingöl Solhan karayoluna yaklaşık 4-5 km uzaklıktadır. Yüzen adalara giden yolun asfaltlanması ve ulaşım imkanının kolaylaştırılması halinde bu bölge çok fazla turist çekebilecektir. Bölge ile ilgili detaylı bilgi almak için Bingöl Yüzen Adalar başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bingol Yuzen Adalar
Yüzen Adalar Bingöl

Zağ Mağarası

Zağ Mağarası Bingöl Solhan ilçesinde bulunmaktadır. Zağ mağarasına ulaşmak için Bingöl-Solhan- Muş karayolu takip edilmeli ve 18. kilometresinde sağa doğru ayrılan Gökçeli- Kuşburnu köy yolu takip edilmelidir.  Bu yolun 5.kilometresinde Zağ mağarası bulunmaktadır. Bu mağara insan eliyle yapılmış ve birbirlerine kademli bir şekilde geçişlerle bağlantılı ve çok katlıdır. Bilinen en eski tarihi M.S 5. yüzyıla dayanmaktadır.  Bu mağaralar 500’lü yıllarda Roma İmparatorluğunun baskısı altında olan Hristiyanların sığınak ve ibadet alanı olarak kullanıldığına inanılmaktadır.  Zağ mağarasında 3 kat bulunmaktadır. Bu katlardan ilki depo görevi görürken ikinci kat ise oturma yeri olarak kullanılmaktaydı. 3. kat ise harem katı olarak bilinmektedir. Bu katta kral ve eşleri yaşamaktadır.

Bingol Zag Magarasi
Zağ Mağarası Bingöl

Genç İlçesi Gezilecek Yerler

Kral Kızı Kalesi

Kral Kızı Kalesi Bingöl Genç İlçesine bağlı ve ilçe merkezine 2 kilometre uzaklıktadır. Bu kaleyi zamanında Pers hükümdarı kızı için inşa ettirmiştir. Günümüzdeki kullanım şekli ise Mesire Alanıdır.

Dıkpınar Ilıcası

Dıkpınar Ilıcası, Genç ilçesinin köyünde bulunmaktadır.  İlçe merkezine 30 kilometre uzaklıktadır. Birçok hastalığa iyi gelmesi ile bilinen Dıkpınar Ilıcası özellikle cilt hastalıkları ve cilt problemlerine çok iyi gelmektedir.  Yıl içinde yerli ve yabancı pek çok turist şifa bulmak için buraya gelmektedir.

Çötele Yaylası

Tam bir doğa harikası olan Çötele Yaylası Genç ilçesinin sınırlarında bulunmaktadır. Yaz ve ilkbaharda serinliği ve doğa güzelliği ile pek çok yerli yabancı turisti buraya çekmeyi başarmaktadır.

Bingol Genc Gezilecek Yerler
Bingöl Genç Gezilecek Yerler

Karlıova İlçesi Gezilecek Yerler

Kübik Mağarası

Bu mağara mutlaka her turistin ziyaret etmesi gereken muhteşem bir şekilde tarih kokan enstrümanlara sahip bir mağaradır. Mağara duvarlarında pek çok resim ve oymalar vardır. Bu mağarada pek çok medeniyete ait kalıntı ve parçalar görmek mümkündür.

Bingol Karliova Gezilecek Yerler
Bingöl Karlıova Gezilecek Yerler

Adaklı İlçesi Gezilecek Yerler

Adaklı ilçesi şehir merkezine yaklaşık 25 kilometre uzaklıktadır. Bu ilçeye ulaşmak için şehir merkezinden düzenli olarak dolmuş kalkmaktadır.

Adaklı Çeşmesi

Adaklı ilçesinde bulunan bu tarihi çeşme Akkoyunlular zamanında inşa edilmiştir.  Üzerinde koyun kabartması bulunmaktadır. Çeşme mimari olarak basit kalmakta ancak mutlaka gidilmesi ve görülmesi gerekir.

Buzul Göller

Türkiye’de buzul göllerin oluşma tarih 4.jeolojik zamana kadar gitmektedir.  Buzul gölleri hem Türkiye’de hem de dünyada matematiksel açıdan sınırlı sayıdadır. Bingöl şehrinin Adaklı ilçesinde de buzul göl bulunmaktadır. Eğer Adaklı ilçesine yolunuz düşerse mutlaka buzul gölleri ziyaret edin.

Bingol Adakli Gezilecek Yerler
Bingöl Adaklı Gezilecek Yerler

Kiğı İlçesi Gezilecek Yerler

Kiğı ilçesi şehir merkezine 75 kilometre uzaklıkta bulunan Bingöl ilinin bir ilçesidir. Kiğı ilçesine ulaşmak için şehir merkezlerinden kalkan dolmuşlara binebilirsiniz. Kiğı ilçesinin %30’u orman %70i ise mera ve çayırlarla kaplıdır. Rakımı yaklaşık 1700 m’dir.

Kiğı Kalesi

Kiğı Kalesi, ilçe merkezinin  güneydoğusunda bulunmaktadır. Bu kalenin zamanında İran tarafından işgale uğrandığı rivayet edilir.  Kalenin içinde pek çok bina harabesi bulunmaktadır. Etrafı çok sert kayalıklarla çevrilidir. Kale çok sağlam bir şekilde inşa edilmiştir.

Kiğı Camii

Kiğı’da mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden bir diğeri ise Kiğı Camidir. Bu cami ilçenin en eski yapılarından biridir. Akkoyunlular zamanında yapılan camiye daha sonra minare eklenmiştir.

Mürsel Paşa Abidesi

1. Dünya savaşında Bingöl İşgal altına alınınca Mürsel Paşa burada çok ciddi görevlerde bulunmuş ve kahramanlıklar yapmıştır. Bu nedenle bu cami onun adına dikilmiştir. Mürsel Paşa daha sonra Kocaeli milletvekili olmuş ve 1954’te vefat etmiştir. Yaptığı kahramanlıklar sayesinde onun adına burada bir anıt dikilmiştir. Abide üzerinde Mürsel Paşa’nın kendisine ait şirr bulunmaktadır.

Selenk Köprüsü

Selenk Köprüsü ilçe merkezine 5 kilometre uzaklıktadır. Bu köprü 33. Osmanlı Padişahı Sultan 2. Abdülhamit tarafından inşa edilmiştir.  Köprü 28 metre uzunluktadır.  Köprünün yapılışı 100 yıldan fazla olmasına rağmen hala sapasağlam ayaktadır.

Bingol Kigi Gezilecek Yerler
Bingöl Kiğı Gezilecek Yerler

Yedisu İlçesi Gezilecek Yerler

Yedisu ilçesi, Bingöl şehir merkezine yaklaşık 124 kilometre uzaklıktadır. İlçeye ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlara binebilirsiniz.

Yedisu Yaylaları

Yedisu’da bulunan yaylalar pek çok şiire konu olacak derecede muhteşem bir doğa harikasını barındırıyor. Bu yaylaları mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Bingol Yedisu Gezilecek Yerler
Bingöl Yedisu Gezilecek Yerler

Yayladere Gezilecek Yerler

Kalkanlı Mağarası

Bu mağara, yayladere ilçesinde Kalkanlı köyü sınırlarında bulunmaktadır. Duvarlarında pek çok resim ve figüre rastlayabilirsiniz. Ayrıca mağaranın yanından şelale geçmektedir bu da bölgeye büyük bir güzellik katmaktadır.

Bingol Yayladere Gezilecek Yerler
Bingöl Yayladere Gezilecek Yerler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.