Bolu Sülüklü Göl

Batı Karadeniz Bölgesi’nin Bolu ilinde yer alan Sülüklü Göl, tabiat ve doğa sevenler için güzel bir gezi seçeneği oluşturuyor. Mudurnu ilçesinin Kuşkavağı köyü sınırları içinde yer alan Sülüklü Göl, depremde çökme sonucu oluşan tektonik yapıda bir göldür.

Deprem sırasında yaşanan çökme ile birlikte bazı ağaçlar göl suyunun altında kalmıştır. Bu ağaçlar günümüzde hala gölün içerisinde yer almaktadır. Sülüklü Göl, adını gölün içinde yer alan sülüklerden almaktadır. Göl çevresinde herhangi bir tesis bulunmamaktadır. Sülüklü Göl’ün eşsiz manzarası, tertemiz havası ve sessiz ortamı sayesinde doğayla iç içe keyifli dakikalar geçireceksiniz.

Kara Hayvan olarak anılan sülüğün kelime anlamı ‘tabip’ tir.Alman Sağlık Enstitüsüne göre sülük hazır bir ilaç olarak kabul edilmiş ve pek çok hastalığın tedavisinde aktif olarak kullanılmaktadır. Sülük kan emen bir canlı değil,  ürettiğin salgıyı vücuda enjekte eden bir canlıdır. Salgıladığı sıvıda ilaç olarak tanımlanan yüz beş adet biyoaktif madde bulunmaktadır.

Sülüklü Göl’ün biraz dışında yer alan su değirmenlerini gezebilir, köy içerisinde yer alan şelalenin yamacında çayınızı yudumlayabilirsiniz. Yemek yemek için ise Tavşansuyu deresinin kenarında bulunan balıkçıları tercih edebilirsiniz.

Bolu’da gezilecek yerlerle ilgili bir sonraki yazımızı, Abant Gölü başlıklı konudan okuyabilirsiniz.

Sülüklü Göl Bolu

Sülüklü Göl Turları

Seyahat acentaları tarafından günübirlik turlar düzenliyor. Tur ücretleri kahvaltı, öğle yemeği dahil 80-100 TL arası olabiliyor.

Sülüklü Göl Nerede ? Nasıl Gidilir ?

Yol Tarifi: Sülüklü Göl’e İstanbul – Adapazarı istikametinden gelenlerin yaklaşık 200 kilometrelik bir yol kat etmeleri gerekmektedir. Ortalama 3 saatlik bir yolculukla İstanbul’dan Sakarya’nın Akyazı ilçesine ulaşıp, yönünüzü Dokurcun Beldesi’ne çevirmeniz gerekiyor. Hiçbir tarafa sapmadan 3 kilometrelik asfalt yolu tamamladıktan sonra Tavşansuyu köy merkezindeki Sülüklü Göl tabelasını göreceksiniz. Bu tabeladan sonra Sülüklü Göl, 9 kilometrelik uzaklıkta kalmaktadır.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 yorum