Bulgaristan Sofya Gezilecek Yerler

Bulgaristan’ın başkenti ve en büyük şehri olan Sofya, 1 milyondan fazla nüfusa sahiptir. Balkan Yarımadası üzerinde yer alan Sofya şehri, İskar Nehri’nin ve soldaki kollarının şeritleri üzerine kurulmuştur.

Şehrin tarihi, 7.yüzyıla kadar uzanmaktadır. Şehrin bugünkü merkezinin bulunduğu yerde yaşayan Trak kabilesinin varlığı, Roma tarafından bitirilmiştir. Romalılar döneminde Serdika olarak adlandırılan şehir, birçok milletin egemenliği altına girmiştir. Slavlar tarafından akınlara uğrayan şehirde Bulgar İmparatorluğu kurulmuş ve Bizans egemenliği altında kalmıştır. Osmanlı İmparatorluğu’nun bölgeyi ele geçirmeyesiyle beraber şehrin adı 14.yüzyılda Sofya olmuştur. Osmanlı egemenliğinden çıkan şehir, 3 Nisan 1979 tarihinde Bulgaristan’ın başkenti ilan edilmiştir.

2.Dünya Savaşı sırasında Almanlar tarafından işgal edilen Sofya, 1943 ve 1944 yıllarında Müttefik uçakları tarafından bombalanmış ve 1944 yılında Sovyet Ordusu tarafından kurtarılmıştır.

Hem modern yapılar hem de tarihi yapılarla dolu olan Sofya şehri, farklı kültürlerin değerlerini yansıtan turistik yerlere sahiptir. Kiliselerden camilere kadar birçok turistik tarihi yerin bulunduğu şehir, aynı zamanda hem Sovyet rejiminden hem de Avrupanın batılılaşmasından izler taşımaktadır. Sofya, renkli ve hareketli bir gece hayatına sahiptir. Burada konaklamalı bir tatil geçirecekseniz, Sofya Gece Hayatı başlıklı yazımızı okuyarak şehrin gece kulüpleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Sofya’da gezilecek yerler nasıl ulaşacağınızı ve Sofya seyahatinizi planlamanızı kolaylaştırmak için yazdığımız Sofya Ulaşım Bilgileri başlıklı konumuzu da okuyabilirsiniz.

Alexander Nevsky Katedrali

Sofya Alexander Nevsky Katedrali

Sadece Sofya’nın değil Bulgaristan’ın simgelerinden biri olarak kabul edilen Alexander Nevsky Katedrali, Bulguristan gezilecek yerler listesinde ilk sırada yer almaktadır. Devasa bir yapı olan katedralin yapımına 1882 yılında başlanmış ve 1912 yılında tamamlanmştır.

1877-1878 Osmanlı Rus Savaşı’nda Bulgaristan adına savaşan Rus askerlerinin anısına inşa edilen katedral, dünyanın en büyük Ortodoks katedrallerinden biri kabul edilmektedir. Adını Rus Prensi Alexsander Nevsky’den alan katedral, 3000 metrekarelik bir alana inşa edilmiştir. 1924 yılında Kültür Anıtı olarak korunma altına alınan katedral içerisinde en büyüğü 12 ton ağırlığında toplam 12 adet çan bulunmaktadır.

07:00-19:00 saatleri arasında ziyarete açık olan katedral, Sofya şehrinin en çok turist çeken yapısı konumundadır.

Ulusal Sanat Galerisi

Sofya Ulusal Sanat Galerisi

Sofya’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olan Ulusal Sanat Galerisi, Bulgaristan’ın en önemli sanat eserlerinin sergilendiği bir müzedir. Sanata ilgisi olan turistlerin en az 2-3 saat vakit geçirebileceğini Ulusal Sanat Galerisi, 50 binden fazla tarihi sanat eserinin sergilendiği bir yerdir.

Genel olarak 19. ve 20. yüzyıllara ait resimlerin sergilendiği galeri, Eski Kraliyet Sarayı içerisinde yer almaktadır. Sofya Ulusal Sanat Galerisi’ne giriş için tam bilet ücreti 6 Leva, öğrenci ücreti ise 3 Leva’dır. Galeri, pazartesi günleri haricinde 10:00-18:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. 20 numaralı tramvayı kullanarak bölgeye ulaşabilirsiniz.

Kraliyet Sarayı

Sofya Kraliyet Sarayi

Sofya’da Royal Place olarak bilinen Kraliyet Sarayı, Osmanlı döneminde polis merkezi olarak inşa edilmiştir. Bulgaristan’ın halk kahramanı olan Vasil Levski’nin 1873 yılında köle olarak çalıştırılıp, işkence gördüğü yer alan Kraliyet Sarayı, Bulgaristan’ın bağımsızlığından sonra kraliyet ailesinin yönetim merkezi olarak kullanılmaya başlanmıştır. 20 numaralı tramvayı kullanarak ulaşabileceğiniz yapı içerisinde Ulusal Sanat Müzesi ve Etnografya Müzesi de yer almaktadır.

Vitosha Caddesi

Sofya Vitosha Caddesi

İstanbul’un İstiklal Caddesi’ne benzetebileceğiniz Vitosha Caddesi, şehrin kalabalık yerlerinden biridir. Otellerin ve pansiyonların burada olması, turist yoğunluğunu da beraberinde getirmektedir. Alışveriş yapmak ve yemek yemek için Vitosha’daki mekanlardan yararlanabilirsiniz. Ayrıca Sofya şehrinin simgelerinden biri olan Vitosha Dağı, buradan oldukça güzel görünmekte ve caddenin adı da dağdan gelmektedir.

Borisova Gradina Parkı

Sofya Borisova Gradina Parki

Sofya’nın en çok ilgi gören parkı olan Borisova Gradina, şehir merkezinin güneydoğu kısmında yer almaktadır. İçerisinde birçok heykel ve çiçek bahçesi bulunan park, hem turistler hem de Sofya halkı için ideal bir dinlenme alanıdır.

Vasil Levski ve CSK Stadyumları bu park içerisinde bulunmaktadır. Kafeteryalar ve çocuk oyun alanlarının da bulunduğu Borisova Gradina Parkı’nın en dikkat çekiçi yapılarından bir tanesi, parkın doğu çıkışın bulunan büyük Komüzim Anıtı’dır. 1956 senesinde inşa edilen anıt, 42 metre yükseliğindedir. Sofya Borisova Gradina Parkı’na gştmek için 5 nolu Trolleybus ve 76 numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz. Ayrıca Vasilevski Stadyumu Metro İstasyonu da sizi bu parka götürmektedir. Parkın girişleri ücretsizdir.

Borisova Gradina TV Kulesi

Sofya Borisova Gradina TV Kulesi

Borisova Gradina Parkı’nın içerisinde yer alan ve park ile aynı ismi taşıyan televizyon kulesi, Bulgaristan’ın ilk kulesi olma özelliğini taşımaktadır. Mimar Pddponet tarafından 1959 yılında yapılan TV Kulesi, deniz seviyesinden 600 metre yüksekliktedir. Kule, zamanla kullanılmamaya başlanmış ve tarihi yapı olarak turistlerin ilgisini çeken bir yer haline gelmiştir.

Banyabaşı (Kadı Seyfullah Efendi) Camii

Sofya Banyabasi Camii

Avrupa’nın en eski camilerinden biri olan Banyabaşı Camii, Osmanlı Devleti zamanında inşa edilmiştir. Yapılış tarihi hakkında kesin bir bilgi bulunmasa da 1566 yılı olarak kabul edilmektedir. sofya’nın merkezinde bulunan bu cami, Seyfullah Efendi Camii olarak da adlandırılmaktadır.

Evliya Çelebi’nin Sofya seyahatinde ”Sofya’nın en güzel camisi” olarak adlandırdığı yapı, Mimar Sinan tarafından tasarlanmıştır. Cami, günümüzde Sofya’nın ibadete açık tek camisi olma özelliğini taşımaktadır. Sofya gezinizde Türkçe konuşan birilerini bulmak isterseniz, caminin etrafında biraz gezinebilir ve camiyi de ziyaret edebilirsiniz.

Kara Camii

Sofya Kara Camii

Bulgarların Sveti Sedmochislenitsi Kilisesi olarak adlandırdığı yapı, günümüzde kilise olarak kullanılmasına rağmen Kanuni Sultan Süleyman döneminde Mimar Sinan’a yaptırılan bir camidir.

1528 yılında inşa edilen camii, 1903 yılında kiliseye çevrilmiştir. Tarihte Koca Mehmet Paşa Camii ve İmaret Camii olarak bilinen yapı, minaresindeki kara taşlardan dolayı Kara Camii adını almıştır. Kara Camii, Sofya’da Bulgaristan İçişleri Bakanlığı’nın yanındaki küçük bahçede yer almaktadır.

Sveta Petka Kilisesi

Sofya Sveta Petka Kilisesi

Sardika Metro İstasyonu’nu kullanarak kolayca ulaşım sağlayabileceğiniz Sveta Petka Kilisesi, küçük bir Ortodoks Kilisesidir. Aziz Petka anısına, 11.yüzyılda inşa edilen kilisede, Bulgaristan’ın ulusal kahramanı olan Vasil Levski’nin mezarı bulunmaktadır.

2 Leva ücret ödeyerek ziyaret edebileceğiniz kilise, uzun yıllardan günümüze kadar ulaşmış Sofya’nın tarihi turistik yerlerinden biridir. Kilisenin etrafında TZUM Alışveriş Merkezi, Komünist Parti ve Cumhurbaşkanlığı binaları yer almaktadır.

Saint George (Rotunda) Kilisesi

Sofya Saint George Rotunda Kilisesi

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da görebileceğiniz kiliselerden biri olan Saint George, halk arasında Rotunda Kilisesi olarak da adlandırılmaktadır. Tarihte Roma Rotundası olarak geçen kilisenin adının anlamı, yuvarlık kubbeli yapı demektir.

Bulgaristan’ın en eski yapısı olan Saint George Kilisesi, Cumhurbaşkanlığı Binası’nın avlusunda bulunmaktadır. Çevresinde Serdika Antik Kenti’nin kalıntıları yer alan kilise, Roma döneminden kalmıştır.

Boyana Kilisesi

Sofya Boyana Kilisesi

Bulgaristan’ın önemli eserlerinden biri olan Boyana Kilisesi, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan tarihi bir yapıdır. 10.yüzyılda edilen iki katlı kilisenin freskleri, dünyaca ünlüdür. Bu fresklerde 240 adet insan görüntüsü ve 89 adet ilahi sahne görüntüsü yer almaktadır.

Doğu Avrupa’da Ortaçağ Sanatı’nın önemli eserlerinden olan kilisedeki fresklerin bozulmasını önlemek için ziyaretçilerin yalnızca 10 dakika ziyaret hakkın vardır. 64 ve 107 numaralı otobüslerle ulaşım sağlayabileceğiniz kilisenin ziyaret saatleri, 09:30-17:30 arası olarak belirlenmiştir.

Ulusal Doğal Tarih Müzesi

Sofya Ulusal Dogal Tarih Muzesi

Bulgaristan’ın en eski müzesi olma özelliğini taşıyan Ulusal Doğal Tarih Müzesi, Sofya’nın en önemli müzelerinden biridir. 1889 yılında inşa edilen müzede kaya ve mineral örnekleriyle beraber kuşların, böceklerin ve diğer hayvanların kalıntıları sergilenmektedir. 9 numaralı Troleybüs ile ulaşım sağlayabileceğiniz müzeye giriş için tam bilet 4 Leva, öğrenci bilet için 2 Leva ücret ödemeniz gerekmektedir. Müze, her hün 10:00-18:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Ulusal Kültür Sarayı

Sofya Ulusal Kultur Sarayi

Sofya’daki büyük konserler için kullanılan Ulusal Kültür Sarayı, Vitosha Caddesi’nin hemen üst tarafında yer almaktadır. Güneydoğu Avrupa’nın en büyük kongre merkezi olma özelliğini taşıyan Ulusal Kültür Sarayı, 2005 yılında Dünyanın En İyi Kongre Merkezi ödülüne layık görülmüştür.

Her yıl düzenlenen Sofya Film Festivali’ne ev sahipliği yapan mekanda, yıl içerisinde çok sayıda sergi, konser ve konferans düzenlenmektedir.

Sofya Hayvanat Bahçesi

Sofya Hayvanat Bahcesi

Farklı türdeki hayvanları görmek için zaman geçirebileceğiniz bir yer olan Sofya Hayvanat Bahçesi, oyun alanları ve kafetaryalarıyla fazla büyük olmayan bir yerdir. 7 yaş altı çocukların ücret girebildiği hayvanat bahçesine giriş için tam bilet ücreti 4 Leva, öğrenci bilet ücreti ise 2 Leva’dır. 120 numara otobüs ile ulaşım sağlayabileceğiniz Sofya Hayvanat Bahçesi’ni haftanın her günü 08:30-17:00 saatleri arasında gezebilirsiniz.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir