Çamlık Milli Parkı, Yozgat

Çamlık Milli Parkı veya Yozgat Çamlığı Milli Parkı olarak bilinen yer, Yozgat’ta gezilmesi gereken yerler sıralamasında listenin başında yer almaktadır.

Yüksek İcra Vekilleri Heyetinin kararı ile 1958 yılında milli park ilan edilen Çamlık Milli Parkı, Türkiye’nin ilk milli parkı olma özelliğini taşımaktadır. 1982 yılında bölgede yapılan bir araştırmaya göre Kafkas Çamı olarak bilinen 400-500 yaşlarında Karaçam türünün burada barındığı tespit edilmiştir. Bu çam türü, Türkiye’de sadece Çamlıkta bulunmakta ve halen tohum vermektedir.
Yozgat Çamlığı Milli Parkı


Yozgat Çamlığı Milli Parkı, hem bitki örtüsü bakımından hem de hayvan türleri arasından bir çok canlıyı barındırmaktadır. Soğukoluk Tepesi’nin kuzey yamacında bulunan Yozgat Çamlığı Milli Parkı, 264 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Bu alan içerisinde karaçam, meşe, ardıç, kavak türleri ve söğüt parkta yoğun olarak gözlenen ağaç türlerindendir. Ayrıca milli park içerisinde 212 bitki türü bulunmaktadır.

Tilki, sansar, sincap gibi memelilerin yanı sıra sığırcık ve saksağan gibi kuş türleri de Yozgat Çamlığı Milli Parkı içerisinde yer alan bazı hayvan türleridir. Ayrıca nesli tükenmekte olan Beyaz Kartal türü de Çamlık bölgesinde görülmektedir.

Yozgat’ta bulunan Çamlık Milli Parkı’nın turizm alt yapısı çerçevesinde park içerisinde yapay gölet, 3.700 metrelik yürüyüş parkuru, kuş gözlem kuleleri, rekreasyon alanları ve dinlenme alanları bulunmaktadır.

Yozgat Çamlık Milli Parkı Kış

Yozgat Çamlığı Efsanesi

Türkiye’nin ilk milli parkı olan Yozgat Çamlığı Milli Parkı ile ilgili halk arasında dolaşan bir efsane vardır. Efsaneye göre, Çamlık bölgesine ilk fidanı Aslı’sını diyar diyar arayan Kerem dikmiştir. Yolu bu bölgeden geçen Kerem, Aslı’sını sormuş ve bulamamıştır. Bulamayınca Çamlığın bulunduğu bölgeye bir fidan dikmiştir ve ”Bu çamdan nice çamlar filizlenir, koruk olur, bizi söyler bizi fısıldar” demiştir. O günden sonra bir filiz ile büyüyen Çamlık hafif bir rüzgarda sevda türküleri söyler ve içli içli sevda ezgileri fısıldar.

Çamlık Milli Parkı Yozgat

Yozgat Çamlığı Milli Parkı’na Nasıl Gidilir ? Nerede ? Ulaşım

Çamlık Milli Parkı, Yozgat şehir merkezinin hemen yanı başında, 5 kilometrelik bir mesafede yer almaktadır. Merkezden yürüyerek bile ulaşabileceğiniz milli parka gitmek için taksi veya Çamlık dolmuşlarını kullanabilirsiniz.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir