Çat Vadisi, Rize

Rize’de gezilecek yerlerden bir tanesi de Fırtına Deresi üzerinde bulunan Çat Vadisi’dir. Elevit Deresi ve Fırtına Deresi’nin birleşim noktasında Çat Vadisi, yaylalara ulaşım da kavşak görevi görmektedir.

Çat Vadisi’nde geleneksel yöntemlerle arıcılık yapılmaya devam edilmektedir. Bu nedenle arı hassasiyeti olanların bölgeye gelirken önlem almalarında fayda vardır.

Bölgede Ağustos aynı içerisinde ahududu ve böğürtlenler yetişmektedir. Ağustos ayında Çat Vadisi’ne gidecek olanların, yayla yolu kenarlarında bulunan böğürtlen ve ahududulardan yemeleri mümkündür.

Çat Vadisi’nin çevresinde de gezilecek yerler bulunmaktadır. Çat Vadisi ile Çamlıhemşin arasındaki yolda bulunan Zilkale bunlardan bir tanesidir. Yine Çat Vadisi’nde yer alan tarihi taş kemer köprüsü, Şimşir Ormanı, civar yaylalar, Lakubar Şelalesi ve Paslakum Şelalesi de gezilecek yerlerdendir.

Rize Çat Vadisi

Çat Vadisi Kamp Alanı

Rize’nin Çat Vadisi’nde çeşitli konaklama seçenekleri mevcuttur. Çadırlarda, bungalovlarda ve karavanlarda konaklamak için Çat Vadisi’ni tercih edebilirsiniz. Çat Vadisi’nde yer alan tesis, restoran ve market olarak hizmet sunmaktadır. Çadır kampı sırasındaki ihtiyaçlarını buradan karşılayabilirsiniz.

Çat Vadisi’ne Nasıl Gidilir ? Ulaşım

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesi ile Çat Vadisi arasında 28 kilometre bulunmaktadır. Çat Vadisi ve Çamlıhemşin arasında birkaç konaklama tesisi ve doğal kamp alanları yer almaktadır.

Çat Vadisi’ne gitmek için Rize Çamlıhemşin’de bulunan pazar yerinden hareket eden dolmuşlar kullanılabilir. Her sabah 08:00’de hareket eden Çat minibüsleri, günde tek sefer yapmaktadır. Çamlıhemşin’den Çat Vadisi’ne taksi ile gitmek isterseniz, ortalama 200 TL ücret ödemeniz gerekmektedir.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 yorum