Edirne Büyük Sinagogu Hakkında Bilgi

Edirne gezilecek tarihi yerlerden bir tanesi, Edirne Büyük Sinagogu’dur. Edirne yer alan bu yer, Avrupa’nın en büyük ve dünyanın üçüncü büyük sinagogu olarak bilinir. 1492 yılında Avrupa’daki baskılardan kaçarak Osmanlı İmparatorluğu’na sığınan Seferad Cemaati aracılığı ile inşa edilmiştir ve 1905 yılında çıkan yangında sinagogu yanmıştır. 1907 yılında ise Osmanlı padişahı II. Abdülhamit’in fermanı ile yeniden inşaat edilerek hizmete açılmıştır.

1983 yılına kadar bu yer ibadethane olarak kullanıldı ve Yahudilerin Edirne’yi terk etmeleri nedeni ile kullanılmadı ve yıkılmaya yüz tuttu. Bu sinagog 2010 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü kararı ile restore edildi. 26 Mart 2015 tarihinde devlet temsilcileri ve Yahudi cemaati fertlerinin katılımı ile yeniden hizmete açıldı. Edirne Büyük Sinagogu’nu mesai saatleri içinde ziyaret etmeniz mümkündür. İbadethane olarak yer aldığı için girişler ücretsizdir.

Edirne Büyük Sinagogu Yemek ve Konaklama

Edirne Büyük Sinagogu, Edirne’nin merkezine bağlı olan Kaleiçi beldesinde yer alıyor bu nedenle ziyaret ettiğinizde etrafınızda kahvaltı çok çeşitli kahvaltılar yapacağınız bir çok mekan bulunuyor. Aynı durum akşam yemekleriniz için de geçerlidir.

Edirne Büyük Sinagogu, Edirne’nin merkezine bağlı olan Kaleiçi beldesinde bulunduğu için burada çok sayıda hotel bulunuyor. Ayrıca Edirne gerek yerli gerek yabancı turist açısından ilgi gören bir yer olması nedeniyle hoteller rekabet içerisine girmiştir ve en iyi 5 hotel içinde otopark, kahvaltı gibi hizmetler de ücretsiz olarak veriliyor.

Edirne Büyük Sinagogu

Edirne Büyük Sinagogu Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım

Edirne’ye şehir dışından otobüs ile gelen misafirler için otogardan ücretsiz servisler kalmaktadır. Bu servisler ile istasyon mehallesine gidilir ve buradaki otobüs duraklarından 4 numaral otobüs ile, kaleiçi beldesine ulaşılır. Kaleiçi merkeze geldikten sonra yürüyüş mesafesi ile Sinagog’a ulaşmak çok kolaydır. Aracınızla ise, yine Edirne Kaleiçi güzergahından giderek, Kaleiçi merkezde bulunan tabeleleri takip ederek, 5-7 dakika arasında ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.