Erzincan Kızlar Kalesi

Erzican’ın tarihi turistik yerlerinden biri olan Kızlar  Kalesi, Urartu devrinde önemli bir yerleşim yeri olan  Altıntepe’nin yakınlarındadır. Erzincan şehir merkezine 10 kilometre uzaklıkta yer alan Kızlar Kalesi’ne Buğdaylı Köyü’nü geçtikten sonra zikzaklı bir tırmanış yolu üzerinden ulaşılmaktadır.

Yöre halkı tarafından Köşküngar olarak da adlandırılan Kızlar Kalesi, kayaların oyulmasıyla oluşturulmuştur. Uzaktan bakıldığında kale olduğunu anlamanın zor olduğu Kızlar Kalesi, günümüzde bir harabe halindedir ve turizme kazandırma çalışmaları yapılmamıştır.

İçerisinde oyularak yapılmış iki adet sarnış yer alan Kızlar Kalesi’nde su kanalları da bulunmaktadır. Yaklaşık 3 metre araklıklarla yapılan bu sarnıçlara kaya merdiven basamaklarıyla inilmektedir. Sarnıçlar, yaklaşık 2 metre yüsekliğe ve 2 metre genişliğe sahiptir.

Erzincan-Erzurum karayolunu takip edip Buğdaylı Köyü’nün ardından zikzak çizen bir yolu takip edip tepenin zirvesine ve kaleye ulaşmak mümkündür. Kale yolunun bir kısmını özel araçla gitmek mümkünken, son kısımları yaya olarak gitmek gerekmektedir.Erzincan Kizlar Kalesi 1

Yerel hikayelere göre Erzincan Kızlar Kalesi’nin ismi: Çok eski zamanlarda, Erzincan bölgesine yapılan düşman baskınlarında halkın genç kızları bu kalede saklamasından gelmektedir.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir