Eskişehir Midas Anıtı Yazılıkaya Hakkında Bilgi

Midas Anıtı Yazılıkaya, Eskişehir’de gezilecek tarihi yerlerden biridir. Tarihi oldukça eskilere dayanan bir Frigya Vadisi’nde bulunan Midas Anıtı, yöre halkı tarafından Yazılıkaya olarak adlandırılmaktadır.

Tarihi milattan öncesine dayanan Midas Anıtı’nın Frigyalılar dönemine ait olduğu düşünülmektedir. M.Ö. 3000’li yıllarda kullanılan bir yerleşke olduğu tahmin edilen bölgede Midas Anıtı olarak anılan Yazılıkaya’nın M.Ö. 550 yıllara dayanan bir tarihi olduğunun olduğu saptanmıştır. 400 m²’lik alanda bulunan 17 metrelik uzun bir anıt olan yazılıkaya ilk keşfedildiğinde pek ilgi görmemiş de  olsa 19. Yüzyılda üzerindeki yazılardan birkaç tanesinin çözümlenebilmesi sonucu ilgi görmeye başlamıştır.

Eskişehir Midas Anıtı

Frigler dönemine ait olan bu tarihi eserlerin bulunduğu alanın kutsal olarak kabul edildiği ve dönemin sanat yapısını yansıttığı düşünülmektedir. Abide Tüf üzerine oyularak yapılan Yazılıkaya küçük bir çatlak dışında tahribata uğramadan günümüze ulaşmıştır. Üzerindeki yazılardan ancak Ateş, Kral ve Midas’ın koruyucusu olarak bilinen Midai kelimelerinin okunabildiği anıtta diğer tüm yazılar çözümlenememiştir.

Kral Midas dönemine ait olan Midas Anıtları ve Yazılıkaya eserlerinden anlaşıldığı üzere sanat anlamında özel yöntemler kullanılmıştır. Bölgede sadece Yazılıkaya değil, 210 metre kadar uzağında bir anıtın daha olduğu bilinmektedir. Daha küçük boyutlarda olan bu anıta anlaşıldığı üzere başlanmış ancak bitirilemiştir. Üst kısımlarda diğer Yazılıkaya gibi çeşitli desenler bulunsa da aşağıya doğru desenler görünmemektedir.

Eskişehir Yazılıkaya

Midas Anıtı – Yazılıkaya Ziyaret Saatleri

Midas anıtı, Frigya Vadisi olarak bilinen bir alana yayılmış olduğundan halka açık bir konumdadır. Bu nedenle herhangi bir ziyaret saati ve girş ücreti talep edilmemektedir.

Midas Anıtı Yazılıkaya’ya Nasıl Gidilir?

Eskişehir şehrinin sınırları içerisinde bulunan Midas Anıtları tarih açısından birçok eseri bulunduran Han ilçesinde bulunmaktadır. Frigya yaylası olarak da anılan bölgeye ulaşım için iki alternatif bulunmaktadır. Bunlardan ilki otobüs ile yapılabilmektedir. Eskişehir otogarından kalkan Han otobüsleri ile Yazılıkaya köyüne ulaşabilirsiniz. İkinci alternatif olarak ise özel aracınız ile ulaşabilirsiniz. Eskişehir’e 80 km mesafede yer alan Yazılıkaya köyüne ulaşım için izlenmesi gereken yol, Eskişehir – Ankara yolu üzerinden Çifteler kavşağına kadar giderek buradan Mecidiye yönüne devam eden yolu sapmanız gerekmekte. Sırasıyla Bardakçı, Karaağaç ve Kayı köyleri geçilerek Yazılıkaya köyüne ulaşım sağlayabilirsiniz.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir