Giresun Kalesi

Giresun şehir merkezinde bulunan Giresun Kalesi, kenti ortadan ikiye bölen bir yarımadanın üzerinde bulunmaktadır. Yarımadanın en üzerindeki kaleye çıkmak için 500 metrelik parke ve betondan oluşan bir yol kullanılmaktadır.

Kale Mahallesi’nde yer alan Giresun Kalesi, şehrin en çok ziyaret edilen turistik yerlerinden biri olmakla beraber, oldukça güzel bir manzaraya da sahiptir.

Kalenin kim tarafından inşa edildiği tam olarak bilinmemekle birlikte, M.Ö. 2.yüzyılda Pontus Kralı 1. Farnakes tarafından yaptırıldığı sanılmaktadır. Giresun Kalesi’nin sur ve saray kalıntıları günümüze ulaşmıştır. Kalenin içinde oyulmuş taş mağaralar ve tapınak yerleri bulunmaktadır.

Şehri çevreleyerek kuzeydoğu yönünde uzanan kalenin duvarları, büyük kaba taşlardan örülmüştür. Bir kısmı Kültür Bakanlığı’nca restore edilen surlar, güzel bir manzara sunmaktadır.

Giresun Kalesi 1

Giresun Kalesi’nin en önemli özelliklerinden biri ise Kurtuluş Savaşında büyük yararlılıklar gösteren ve Atatürk’ün koruma komutanlığını yapan Gazi Osman Ağa’nın (Topal Osman Ağa) mezarının burada bulunmasıdır.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir