Gökgöl Mağarası, Zonguldak

Zonguldak şehrinin girişinde yer alan Gökgöl Mağarası, Zonguldak’ta gezilmesi gereken yerler arasında yer alan bir doğa harikasıdır.

Turizm için oldukça güzel bir şekilde hazırlanan Gökgöl Mağarası, 2001-2002-2003 yıllarında 97.846 kişi tarafından ziyaret edilmiştir. Yaz aylarında doğal bir klima görevi gören Gökgöl Mağarası’nın astım hastalarına iyi geldiği de düşünülmektedir.

İçerisi traverten, sarkıt, dikit ve damlataşlar ile süslü olan Gökgöl Mağarası’nın ilk 875 metresi turizm amaçlı olarak kullanılmaktadır. Mağaranın içerisinde Çöküntü Salonu, Damlataşlar Galerisi, Muhteşem Salon, Büyük Çöküntü Salonu ve Harikalar Salonu olarak isimlendirilmiş olan bölümler bulunmaktadır.

Gökgöl Mağarası’nın yönetimi il özel idaresine aittir. Zonguldak İl Özel İdaresi, Zonguldak turizmine önemli katkı sağlayan bu bölgeyi önemli ölçüde düzenlemiştir. Mağara içerisinde ışıklandırma, köprü, yürüyüş parkuru ve oturaklar bulunmaktadır.

Bahar aylarında bölgede yaşanan yağışlar, Gökgöl Mağarası’nın ziyarete kapatılmasına neden olmaktadır. Geziye açık olan alanlarda yaşanan su birikintilerine karşı önlem olarak zaman zaman ziyaret yasaklanmaktadır. Bu nedenle eğer tercih şansınız var ise, Gökgöl Mağarası’nı yaz mevsiminde ziyaret etmenizi öneririz. Üstelik yaz sıcağında bir klima etkisi gören mağaranın içerisi, oldukça soğuk olmaktadır. Bu nedenle yaz aylarında mağarayı ziyaret ederken üzerinize mutlaka kalın giysiler almalısınız.

Gökgöl Mağarası’nın çıkışında ziyaretçilerin dinlenebilecekleri bir alan mevcuttur. Burada bulunan kafede bir şey içebilir ve hediyelik eşya reyonundan alışveriş yapabilirsiniz.

Gökgöl Mağarası Zonguldak

Gökgöl Mağarası Ziyaret Saatleri ve Günleri

Zonguldak Gökgöl Mağarası, haftanın her günü ziyaret edilebilen bir yerdir. Gökgöl Mağarası ziyaret saati, sabah 09:00’da başlamaktadır. 12:00 ve 13:00 saatleri arasında öğle tatili nedeniyle içeri giriş yapılamamaktadır. Gökgöl Mağarası’nın kapanış saati ise 18:00’dir.

Gökgöl Mağarası Giriş Ücreti Ne Kadar ?

Gökgöl Mağarası’na giriş için öğrenci ve tam olarak iki ayrı fiyatlandırma mevcuttur. Buna göre öğrenci biletini 2 TL’ye, tam biletini ise 5 TL’ye satın alarak Gökgöl Mağarası’nı ziyaret edebilirsiniz.

Gökgöl Mağarası’na Nasıl Gidilir ? Nerede ? Ulaşım

Gökgöl Mağarası, Zonguldak’ın Ankara tarafından girişinde yer almaktadır. Zonguldak-Çaycuma Karayolu olarak adlandırılan yolun Zonguldak girişinde hemen sağ tarafında kalan Gökgöl Mağarası’na ulaşım kolaydır.

Zonguldak’ta gezilecek mağaralardan bir diğeri, Ereğli ilçesinde Cehennemağzı Mağaraları‘dır.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 yorum