Hasankeyf, Batman

Hasankeyf, Batman iline bağlı tarihi bir bölgedir. Şehrin tarihi, 10.000 yıl öncesine kadar dayanmaktadır. İki yakasını Dicle Nehri’nin ayırdığı Hasankeyf, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde geziye çıkanların mutlaka gezmeleri, görmeleri gereken bir yerdir.

Batman şehrine 37 kilometre uzaklıktaki Hasankeyf’e yarım saatlik bir yolculuğun ardından ulaşmak mümkündür.

Hasankeyf, tarih boyunca bir çok değişik uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Artuklular, İlhanlılar, Persler, Kürtler ve Osmanlılar bu uygarlıklardan bazılarıdır. Moğol istilası sonucunda yerle bir olan şehir, Eyyubiler zamanında en parlak dönemini yaşamıştır ve günümüzde ayakta kalan bir çok eserde Eyyubiler’in imzası vardır.

Dicle nehrinin ayırdığı Hasankeyf’te Romalılar döneminde inşa edilmiş olan Roma Köprüsü, görülmeye değer tarihi yapılardandır. Köprünün kalıntıları hala bölgede görülebilmektedir. Hasankeyf, Mezopotamya uygarlığının izlerine yansıtan eşsiz tarihi yerlerden bir tanesidir. Bölgede bulunan mağara evler, turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir.

Hasankeyf, BatmanIlısu Barajı ve Hasankeyf

Hasankeyf bölgesinde bulunan Dicle Nehri’ne yapılması planlanın Ilısu Barajı, bu tarihi bölgeyi sular altında kalma tehlikesiyle karşı karşıya getirmektedir. Hasakeyf’e yapılması planlanan baraj, özellikle son dönemlerde sert tartışmalara neden olmuştur. Hasankeyf’in ve tarihi dokusunun sular altında kalmaması için sivil toplum örgütleri harekete geçmiştir.

2015 yılında yapılması planlanan Ilısu Barajı, 10.000 yıllık tarihi sular altında bırakacaktır. Bölgede yaşayan halk, baraj karşılığında devletten bir miktar para yardımı alacaktır. Yerel halkın ekonomik durumunun kötü olması, onlara bu teklifi kabul etmekten başka çare bırakmamıştır.

UNESCO Dünya Mirasları listesine girebilecek kadar güzel olan Hasankeyf bölgesine yapılacak olan turizm yatırımları ile bölge ekonomik ve sosyal açıdan refaha kavuşacaktır.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 yorum