Güzelyurt Aziz Mamas Kilisesi ve İkon Müzesi

Kıbrıs Güzelyurt’ta gezilecek yerlerden biri olan Aziz Mamas Kilisesi, ilçe merkezindeki Güzelyurt Arkeoloji ve Doğa Müzesi‘nin hemen yanında bulunmaktadır.

Bizans döneminde Kıbrıs’ın önemli azizlerinden biri olan  St. Mamas adına yaptırılan kilise, günümüze kadar birçok değişiklik geçirmiş ve orijinalliğini kaybetmiştir. Bizans döneminde yapılan kilisenin yıkılmasının ardından Lüzinyalılar tarafından tekrar yapılan kilise, 1725 yılında tekrar yapılmıştır ve bu inşaat sırasında merkezi kubbe eklenmiştir.

İlk yapıldığı dönemlerde Gotik mimariyi yansıtan özelliklerin bir kısmı korunabilmiştir. Aziz Mamas Kilisesi’nin yapı özellikleri, birçok farklı tarihi dönemin izlerini taşımaktadır. Aziz Mamas’ın mezarı ise kilisenin kuzey girişinin sol tarafında bulunmaktadır. Kilisenin içerisindeki ikon bölümü, Lüzinyan ve Venedik dönemine kadar uzanan eserlerle doludur. Bu ikonlar nedeniyle kilise, İkon Müzesi olarak da ziyaret edilmektedir.

Aziz Mamas Kimdir? Aziz Mamas Efsanesi

Guzelyurt Aziz Mamas Kilisesi 1

Bölgedeki efsaneye göre Aziz Mamas, Güzelyurt yakınlarındaki bir mağarada yaşayan fakir biriymiş. Dönemin Bizans dükü, bir bildiri yayınlayarak herkese vergi zorunluluğu getirmiş. Aziz Mamas, sosyal yaşam içinde yer almadığı için bu vergiyi ödemeyi kabul etmemiş. Bunun üzerine Aziz Mamas tutuklanarak Lefkoşa’ya doğru dükün karşısına çıkartılmak için askerler tarafından götürülür. Yolda giderlerken askerlerin karşısına  Kıbrıs’ta o güne kadar bölgede hiç görülmeyen büyük bir aslan çıkar ve kafilenin önünde bulunan kuzuyu parçalamak ister. Aslan, saldırgan bir şekilde onlara doğru yaklaşırken elini kaldıran Aziz Mamas, aslanı sakinleştirir. St. Mamas, kuzuyu aslanın sırtına bindirir ve onu bir katır gibi kullanarak dükün karşısına çıkar. Gördükleri karşısında şaşkına dönen dük, Aziz  Mamas’ı ömür boyu tüm vergilerden muaf tutar.

Aziz Mamas Kilisesi Ziyaret Saatleri ve Günleri

St. Mamas Kilisesi, özellikle yabancı turist kafileleri tarafından sıkça ziyaret edilmektedir. Kilise, haftanın her günü açıktır ve turistleri ağırlamaktadır. Yaz döneminde 08:00 – 18:00 saatleri arasında ziyaret edebileceğiniz kiliseyi, kış döneminde 08:00 – 15:30 saatleri arasında gezebilirsiniz.

Aziz Mamas Kilisesi Giriş Ücreti Ne Kadar?

Aziz  Mamas Kilisesi’ni ziyaret etmek için Güzelyurt Arkeoloji ve Doğa Müzesi‘nden aldığınız bileti göstermeniz yeterlidir. Müzenin giriş ücreti ise öğrenci ve askerler için 5 TL olarak belirlenirken, tam bilet ücreti 7 TL’dir.

Aziz Mamas Kilisesi Nerede?

St. Mamas  Kilisesi, Kıbrıs’ta Güzelyurt ilçe merkezinde yer almaktadır. Güzelyurt Terminali’ne yaklaşık 1 kilometre uzaklıkta olan kiliseye yürüyerek ulaşmak son derece kolaydır. İlçenin birçok yerinde bulunan müze tabelasını izleyip, Güzelyurt Arkeoloji ve Doğa Müzesi’ni bulduktan sonra hemen yanındaki Aziz Mamas Kilisesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Adada gezilecek diğer yerlerle ilgili bilgi almak için Kuzey Kıbrıs Gezilecek Yerler başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir