Hamsilos Koyu, Sinop

Hamsilos, Karadeniz Bölgesi’nin Sinop ilinde yer alan bir koydur. Hamsilos Koyu, Türkiye’nin en kuzey bölgesi kabul edilen, İnceburun üzerinde yer almaktadır. Çiçek ve ağaçlarla dolu yemyeşil bir doğa ve Türkiye’nin en kuzey bölgesinde yer alan Hamsilos Koyu, Hamsaroz veya Hamsoros adlarıyla da anılmaktadır.

Bir fiyordu andıran bu koy, buzul aşındırması sonucu oluşmuştur. Hamsilos Koyu, 1.derecede doğal sit alanı ilan edilmiştir. Geçmişte savaş gemilerinin gizlendiği bir koy olan Hamsilos, günümüzde balıkçı teknelerinin fırtınalardan korunduğu bir yerdir.

Akliman Koyu’na yakın bir yerde bulunan Hamsilos Koyu’nun civarında piknik alanları bulunmaktadır. Sinop şehrinde düzenlenen çeşitli festivaller, bu bölgede gerçekleşmektedir. Sinop’ta gezilecek yerler arasında bulunan Hamsilos’ta pansiyon ve oteller gibi konaklama seçenekleri de bulunmaktadır.

Hamsilos’ta yaz aylarında deniz bisikleti ve kanolar ile küçük bir deniz gezintisi gibi etkinlikler yapabilirsiniz.

Hamsilos Koyu
Hamsilos Koyu

Hamsilos Koyu’na Nasıl Gidilir ? Ulaşım


Hamsilos’un uç noktalarına kadar ulaşım imkanı olsa da bozuk yollar nedeniyle araçla ulaşım pek sağlıklı değildir. Bunun yerine doğa içerisinde güzel bir doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.

Hamsilos Koyu’na ulaşım, Sinop Akliman yolu üzerinden sağlanmaktadır. Sinop merkeze 11 km uzaklıktadır. Türkiye nin en kuzey noktası İnceburun’a ise yaklaşık 10 km uzaklıktadır. Akliman Koyunun 1 km kuzeyindedir.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 yorum