Hattuşaş Antik Kenti, Çorum

Çorum’un Boğazkale ilçesinde yer alan Hattuşaş Antik Kenti, Hitit Uygarlığı’nın Geç Tunç Çağı Dönemi’ndeki başkentidir. Çorum’da gezilecek yerler arasında en önemli nokta olan Hattuşaş, ülkemizin de önemli tarihi yerlerinden birisidir.


Hitit İmparatorluğu’na MÖ 17. ve 13.yüzyıllar arasında başkentlik yapmış olan Hattuşaş, 1986 yılında UNESCO Dünya Mirasları listesine alınmıştır. Tarihin önemli devletlerinden olan Hititler’in başkenti olan Hattuşaş, sanat ve mimarlık alanlarında gelişmelere sahne olmuştur. Oldukça geniş bir alana yayılan Hattuşaş’ta yapılan kazılar sonucunda 5 kültür katının bulunduğu tespit edilmiştir. Bu kültür katları içerisinde Hatti, Asur, Hitit, Frig, Galat, Roma ve Bizans dönemine ait kalıntılar bulunmuştur.

Hattuşaş Antik Kenti; Aşağı Kent, Yukarı Kent, Büyük Kale (Kral Kalesi) ve Yazılıkaya bölümlerinden oluşmaktadır.

HattuşaşAntikKentiÇorum1

Hattuşaş Aşağı Şehir


Aşağı Şehir olarak adlandırılan kısım, Hattuşaş’ın kuzeyinde yer almaktadır. MÖ 19. ve 18. yüzyıllara ait olan Asur Ticaret Kolonileri Çağı yerleşimler, Aşağı Şehir tarafında görülmektedir. Şehrin adına ilk kez bu çağa ait yazılı belgeler sayesinde rastlanmıştır. Bu yazıtlarda Hattuşaş’ın MÖ 18.yy’da Kuşşara kralı Anitta tarafından tahrip edildiği ortaya çıkmaktadır. Bu tarihten sonra M.Ö 1700 yıllarında Hattuşaş yeniden yerleşime açıldı ve MÖ 1600’lerde Hitit Devleti’nin başkenti olmuştur. Kurucusu Anitta gibi Kuşşara kökenli olan I. Hattuşili’dir.
Hattuşaş, Boğazkale, Çorum


Hattuşaş Yukarı Şehir

1 kilometrekarelik bir alana yayılan Hattuşaş’ın Yukarı Şehir bölgesi, eğimli bir arazi şekline sahiptir. Güneyden surlarla donatılan Yukarı Şehir bölgesinin içinde tapınaklar ve kutsal alanlar yer almaktadır.

Yazılıkaya Açık Hava Tapınağı Çorum

Yazılıkaya Tapınağı


Hattuşaş Antik Kenti’nin en büyük ve en etkileyici kutsal mekanı olan Yazılıkaya Açık Hava Tapınağı içerisinde 90’dan fazla tanrı, tanrıça, hayvan ve hayal ürünü yaratıkların kaya yüzeyine işlenmesi sergilenmektedir. Şehrin dışındaki yüksek kayalar arasına saklanmış olan Yazılıkaya’da tanrı heykelleri arasında törensel etkinlikler gerçekleştirilidi.

A odası, B odası gibi kısımlardan oluşan Yazılıkaya Tapınağı içerisindeki kayalarda pek çok farklı figür yer almaktadır.

Hattuşaş, Boğazkale, Çorum


Büyük Kale (Kral Kalesi)

Hattuşaş’ın Büyük Kale veya Kral Kalesi olarak adlandırılan bölgesinin içinde Kraliyet Sarayı, ikamet ve imparatorluğun yönetim merkezi gibi yapılar bulunmaktadır. 150-200 metrelik kayalık bir tepenin üzerine inşa edilmiştir.

Hattuşaş, Boğazkale, Çorum


Hattuaş Antik Kenti Ziyaret Günleri ve Ziyaret Saatleri

Boğazköy-Hattuşaş Antik Kenti, Çorum Müze Müdürlüğü’ne bağlı olarak hizmet vermektedir. Örenyeri, haftanın her günü ziyaretçileri açıktır. Giriş saatleri ise 08:00 ile 17:00 saatleri arasıdır. Yaz döneminde ziyaret saatleri 08:00 ile 19:00 arası olmaktadır.

Hattuşaş Antik Kenti Giriş Ücreti Ne Kadar ?

Hatuşaş Antik Kenti örenyerine ve Yazılıkaya Açık Hava Mabedi’ne giriş için tek bilet almak yeterlidir. Bilet ücreti olarak ziyaretçilerden 5 TL ücret alınmaktadır.

Hattuşaş, Boğazkale, Çorum

Hattuşaş Nerede ? Hattuşaş Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir ? Ulaşım

Hattuşaş Antik Kenti, Çorum’un Sungurlu ilçesinin güneydoğusunda yer alan Boğazkale ilçesinin yakınında bulunmaktadır. Hattuşaş Antik Kenti, Çorum il merkezine 82 kilometre uzaklıktadır.

Hattuşaş’ın bulunduğu Boğazkale ilçesi ile Ankara arasında 200 kilometre bulunmaktadır. Ankara-Samsun karayolu üzerinde bulunan Sungurlu’dan verilen yolu takip ederek 30 kilometre sonra Boğazkale’ye gelinmektedir.

Bölgeye en yakın havaalanı, Samsun Çarşamba Havaalanı (176 Kilometre) ve Ankara Esenboğa Havaalanı (242 Kilometre)’dır.

Hattuşaş Antik Kenti Fotoğrafları:

Hattuşaş, Boğazkale, Çorum

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 yorum