Osmancık Koyunbaba Köprüsü, Çorum

Çorum’un Osmancık ilçesinde bulunan ve Koyunbaba Köprüsü olarak bilinen köprü, bölgede gezilecek yerlerden bir tanesidir.

Asıl adı İkinci Beyazıt Köprüsü olan bu köprü, Kızılırman nehri üzerinde bulunmaktadır. II.Bayezid tarafından inşa ettirilen köprünün uzunluğu 250 metre, genişliği 7,5 metredir. Tarihi köprünün 15 gözü bulunmaktadır. Bu gözlerden en açık olan 16,35 metre, en dar olanı ise 9,20 metredir. Her iki yanında yaklaşık 60 cm yüksekliğinde taş korkuluklar bulunan İkinci Beyazıt Köprüsü’nün 5 satırdan oluşan Arapça bir kitabesi bulunmaktadır. Köprünün halk arasında Koyunbaba Köprüsü olarak bilinmesinin nedeni, Koyunbaba Türbesi’ne giden yolun bu tarihi köprüden geçmesindendir.

Güneş’in batışını izlemek için güzel bir yer olan bu tarihi köprü, yapımının üzerinden uzun yıllar geçmesine rağmen sağlamlığını korumaktadır. Kaynaklara bakıldığı zaman köprüdeki ilk onarımın 1938 yılında yapıldığı görülmektedir. Köprünün ayakları güçlendirilerek olası çökmelerin önüne geçilmiştir.

Koyunbaba Köprüsü’nün Kitabesi

”Yardımından dolayı Allah’a Hamd ve doğru yolun kılavuzu Muhammed ve onun yüce ailesine ve halkı doğru yola yönelten ashabına salat olsun. Dünya, ibret sahiplerinin nazarında hayır ve geçit köprüsüdür. Yaratıklar için sürekli hayat ve sevinç imkansızdır. Ne mutlu o başlangıç ve sonu düşünen kimseye ki, ahiret yolcuğuna devir için sevap edine. Sürüp giden sadaka ise, ne güzel sevaptır. Sadır ola bu yüce emir, bütün ülkelerde sürekli geçerli olsun. Ulu, adaletli, bilgin sultan ve yiğit, yüce hakan, milletlerin yönetimini elinde tutan, Arap ve acem sultanlarının sultanı, gazi ve mücahitlerin efendisi, kafir ve müşrikleri kahreden, krallar sultanı ve denizler hakanı, ihsan ve kudret sahibi Allah’ın desteklediği “Sultan Ebül-Fetih Beyazıt bin Mehmet Han” Allah onun saltanatını gece ve gündüzler birbirini izledikçe sürdürsün. Kıyamet gününde sevaba ermek, üzerinden geçenlere ibret olmak, umum tarafından faydalanılmak amacıyla sürekli bir hayır olan bu değerli köprünün sağlam olarak yapılmasını emreyledi. Bu hayırlı eserin tesisi, 889 senesinin Şaban ayında başlandı ve 894 senesinde tamam oldu”.

Osmancık Koyunbaba Köprüsü

Koyunbaba Köprüsü ve Evliya Çelebi

Ünlü gezgin Evliya Çelebi,  Koyunbaba Köprüsü’nü görmüş ve bu tarihi yapı hakkında Seyahatname’sine not düşmüştür. Evliya Çelebi, ”köprünün ayağı kaledeki demir kapıya kadar dayanmaktadır” yazmıştır. Ayrıca köprü hakkında şu bilgilere de yer vermiştir: ‘’Sultan Bayezıd-ı Veli’nin hayratından olarak 19 gözlü büyük bir köprü vardır ki, her bir kemeri eleğim sağmadan ve gökyüzü kehkeşanından nişan verir. Böyle çılgınca akan bir ırmağa üstad mimar, sanki bir sırat köprüsü yapmıştır. Anadolu’da eşi yoktur.”

Koyunbaba Köprüsü’ne Nasıl Gidilir ? Nerede ? Ulaşım

Koyunbaba Köprüsü, Çorum il merkezine yaklaşık 60 kilometre uzaklıktaki Osmancık ilçesinde yer almaktadır. Çorum Otogarı’ndan kalkan Osmancık minibüsleri ile ilçeye kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Osmancık Otogarı’na geldikten sonra otogara 400 metre mesafede olan Koyunbaba Köprüsü’ne yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 yorum