Hz. Nuh Türbesi, Şırnak

Şırnak’ta gezilmesi gereken yerlerin başında, Hz. Nuh Peygamber’in türbesi gelmektedir. Şırnak’ın Cizre ilçesinde bulunan Hz. Nuh Peygamber Türbesi, bölgenin en çok ziyaretçi çeken yerlerinden bir tanesidir.

Dünya’nın en eski türbelerinden biri olan Hz.Nuh Peygamber Türbesi, Nuh Camii’nin güney kısmında yer almaktadır. Büyük Tufan’dan dolayı Cizre’ye yerleşen Hz.Nuh, vefatından sonra buraya gömülmüştür. Bu bölge soradan havraya, kiliseye ve 639 yılında camiye çevrilmiştir.

Hz. Nuh Türbesi Cizre Şırnak

Ünlü tarihçi Cizreli İbnülesin ile birlikte Firuzabadi,Evliya Çelebi,Katip Çelebi,Ebubekir Helevi ve Babilli Berassus (Bersis) gibi isimler, bu türbenin Hz.Nuh’a ait olduğu yazmışlardır.

Tevrat’ta 950 yıl yaşadığı söylenen Hz.Nuh Peygamber’in türbesi, Şırnak’ın en çok ziyaret edilen yerlerinin başında gelmektedir. Hz.Nuh’un türbesi görmek isteyen yüzlerce kişi, buraya gelerek dua etmektedir.

Bu türbe, Nuh Nebi Yaptırma Yaşatma Derneği ve ŞIRGEV’in maddi desteğiyle restore edilmiştir.

Nuh Peygamber Türbesi Şırnak

Hz.Nuh Peygamber Türbesi Nerede ? Ulaşım

Hz.Nuh Peygamber Türbesi ve Nuh Camii, Şırnak’ın Cizre ilçesindeki Dağkapı Mahallesi’nde yer almaktadır. Şırnak il merkezi ile Cizre ilçesi arasında ortalama 47 kilometre mesafe bulunmaktadır.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 yorum