İtalya Pisa Kulesi

İtalya’da bulunan Pisa Kulesi, dünyaca ünlü bir yapıdır ve ülkenin en çok turist çeken noktalarından bir tanesidir. İtalya’da gezilecek yerlerin listesini yaparken, Pisa Kulesi’ni de bu listeye dahil etmenizi öneririz.

Dünyaca ünlü Pisa Kulesi, eğik halde olmasıyla popüler hale gelmiş bir yapıdır. Her yıl güneye doğru bir miktar eğilen Pisa Kulesi, yıkılma tehdidiyle karşılaşmıştır.

İtalya’nın şehir devletlerinden biri olan Pisa’da bulunan bu yapı, zamanında şehrin gücünün ve zenginliğinin bir sembolü olarak inşa edilmiştir. Mucizeler Meydanı olarak bilinen Piazza dei Miracoli’de yer alan Pisa Kulesi, şehir katedralinin çan kulesidir. Şehir katedrali 1063-1090 yılları arasında inşa edilirken, Pisa Kulesi katedralden bağımsız olarak 9 Ağustos 1173 tarihinde inşa edilmiştir. Zamanında Pisa şehir devletinin gücünün göstergesi olan bu yapı, Cenova ve Venedik gibi rakip şehirlere karşı bir güç göstergesidir.

Roma mimari tarzında yapılmış olan Pisa Kulesi, üst üste bindirilmiş 6 yuvarlak sütundan oluşmaktadır. 294 basamaklı bir merdiven aracılığı ile çıkılan kulenin yüksekliği 56 metredir. Kulenin en üst bölümünde çanlar yer almaktadır.

Pisa şehrinde ve Pisa Kulesi’nde yapılacak pek aktivite bulunmamasına rağmen sadece yapıyı görmek için her yıl binlerce turist buraya gelmektedir. E tabi bu kadar yol gelmişken bu eğik kule ile fotoğraf çektirmeden olmaz. Yapının hemen hemen her tarafında ziyaretçiler klasik kuleyi tutma fotoğrafı çektirmektedir. Bu klasik fotoğrafların arasında BİM poşetine kuleyi koyma gibi orijinal fikirler de çıkmaktadır.

Pisa Kulesi Poz

Pisa Kulesi Neden Eğiktir ?

Pisa Kulesi’nin neden eğik olduğu, yapı hakkında akla gelen ilk sorudur. İnşa edildiği tarihten sonra güneye doğru eğilmeye başlayan kulenin eğikliğinin sebebi, temeldeki yumuşak zeminde yer alan bir çökmedir. Her yıl milimetrenin onda yedisi kadar eğilen Pisa Kulesi, hesaplamalara göre 100 yılda 7 santimetre kadar eğilmektedir. Şuanda 5,5 derece eğime sahip olan Pisa Kulesi’nin ağırlık merkezinin izdüşümü temel dairenin içinde kaldığından dolayı kule devrilmemektedir.

Yıllar boyunca yavaş yavaş eğilen Pisa Kulesi, bir dönem yıkılma tehlikesiyle karşılaşmıştır. 20 milyon sterlin değerinde kurtarma projesi kapsamın Pisa Kulesi üzerinde 45 santimetrelik bir düzleştirme çalışma yapılmıştır. 1990-2001 yılların arasında yapılan bu çalışma esnasında kule, kapalı tutulmuştur.

Pisa Kulesi

Pisa Kulesi’ne Nasıl Gidilir ? Nerede ? Ulaşım

Pisa Kulesi, İtalya’nın Pisa şehrinde yer almaktadır. Floransya 85 kilometre, Roma’ya 350 kilometre, Milano’ya ise 300 kilometre uzaklıkta Pisa’ya tren yolu veya karayolu ile ulaşmak mümkündür. Havayolu ile Pisa Havaalanı’na direkt uçuş bulabilirsiniz.

Floransa’dan Pisa’ya gitmek için 20 dakikada bir karşılıklı olarak hareket eden trenleri kullanarak 1 saatlik bir yolculuk ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Roman’dan Pisa’ya gitmek için ise Floransa üzerinden yol almanız gerekmektedir. Yaklaşık 4 saat süren tren yolculuğunda aktarma yapabilir veya otobüs+tren kombinasyonunu kullanabilirsiniz.

Pisa Tren İstasyonu ile Pisa Kulesi arasında yaklaşık 15 dakikalık bir yürüme mesafesi bulunmaktadır. Tren biletlerinin tek gidiş olarak ortalama 10 € civarında olduğunu da hatırlatalım.

İtalya’da gezilecek yerlerle ilgili bir önceki yazımızda, Roma şehrinde bulunan Trevi Aşk Çeşmesi‘ni anlatmıştık. O yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 yorum