İzmir Saat Kulesi

İzmir’in simgelerinden biri olan İzmir Saat Kulesi, İzmir’de gezilecek yerlerden bir tanesidir. Konak ilçesinde, geniş bir meydanda bulunan İzmir Saat Kulesi, bir tarihi eserdir. İzmir Saat Kulesi’nin yapılış nedeni, eskiden saatlerin pahalı olmasından dolayıdır.

İzmir Saat Kulesi Tarihçesi

İzmir Saat Kulesi, Padişah II.Abdülhamit’in tahta çıkışının 25.yılına özel olarak inşa edilmiştir. 1901 tarihinde Sadrazam Mehmet Said Paşa tarafından mimar Raymond Charles Péré’ye yaptırılan kule, 25 metre yüksekliğindedir. Etrafında dört adet çeşme bulunan İzmir Saat Kulesi’nde bulunan saat, Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından hediye edilmiştir. 1974 yılında yaşanan 5.2 şiddetindeki depremde hasar gören kulenin son katı yıkılmıştır. Saat, kurulduğu tarihten itibaren sadece bu olay sırasında durmuştur. Depremin oluş saati 02:04’te duran İzmir Saat Kulesi, iki yıl içerisinde tekrar onarılmış ve çalışır hale getirilmiştir.

Tarihi Saat Kulesi’nin yakınında bulunan gezilecek yerlerden Kızlarağası Hanı ve Kordon Boyu yerlerini de okumanızı tavsiye ederiz.. Bölgeye biraz daha uzak olan gezilecek yerlerden diğeri ise Tarihi Asansör‘dür.

izmir saat kulesi
İzmir Saat Kulesi

İzmir Saat Kulesi’ne Nasıl Gidilir ? Nerede ? Ulaşım

İzmir Saat Kulesi, Konak’ta bulunmaktadır. Bölgeye pek çok otobüs hattıyla ve metro ile ulaşmanız mümkündür. İzmir Otogarı’ndan 163-250 numaralı otobüslere binerek Saat Kulesi’ne ulaşabilirsiniz. Metro kullanan ziyaretçiler ise, Konak Metro İstasyonu’nda inerek bölgeye kolayca ulaşabilirler.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir