İzmir Urla Gezilecek Yerler

Hemen hemen herkesin merakla izlediği ‘Kavak Yelleri’ diziyle güzelliğine ün katan İzmir’in şöhretli ilçesi Urla pırıl pırıl suları, yeşili ve her biri ayrı bir kültürel tat olan köyleri ile Ege’nin baş tacıdır.

İzmir’e 40 dakikalık mesafede bulunan Urla’ya ulaşmak çok kolaydır. İzmir’e geldikten sonra Urla’ya sık sık sefer yapan dolmuşlar ve otobüs firmaları bulabilirsiniz.

Urla’ya ulaştıktan sonra sizi ilk olarak merkezdeki küçük dükkânların ve deniz kenarındaki restoranların samimiyeti karşılıyor. Hemen her yerde uygun fiyatla Ege mutfağının lezzetlerini tatma fırsatı bulabilirsiniz. Biz size Urla’ya gitmişken Beğendik Abi restoranında özellikle kabak çiçeği dolması ve Urla yöresel tatlarını denemeden dönmemenizi tavsiye ederiz.

Urla’ya gitmişken unutulmaması geren bir şey de meşhur katmerinden tatmaktır ve hemen her sokakta nefis kokular saçan bir katmerci bulmak mümkündür.

Barbaros Köyü

Izmir Urla Barbaros Koyu

İzmir Karaburun tarafında kalan köyün sıcakkanlı insanları ile kapıları ziyaretçilere her zaman açıktır. Beyaz evleri ve mavi panjurlarıyla Barbaros Köyü’nün renkli sokakları, sakin ve kalabalıktan uzak bir tatil isteyenlerin tercih ettiği yerlerden biridir.

Ayrıca ilki Haziran 2016’da düzenlenen Barbaros Oyuk Festivali her yıl Haziran ayında düzenlenmektedir. Bu festivalde yüzlerce rengarenk korkuluk sergilenmekte ve festival sonrasında da bu korkuluklar yıl sonuna kadar köyün çeşitli yerlerinde sergilenmeye devam etmektedir.

Balıklıova Köyü

Izmir Urla Balikliova

Kelimenin tam anlamıyla balıkçı köyü olan Balıklıova Ege köylerinin sadeliğini ve sıcakkanlılığını koruyan çay bahçesi, fırını ve bozulmamış doğal dokusu ile yeşil ve mavinin huzurunu misafirlerine sunuyor.

Özbek Köyü

Izmir Urla Ozbek Koyu

Balıklıova gibi burasıda küçük bir balıkçı köyüdür. Denizin sakinliği ile daha çok civardaki yerlerden hafta sonu kaçamakları için tercih edilen Urla Köylerinden biridir.

Bademler Köyü

Izmir Urla Bademler Koyu

Urla’nın her yeri ayrı güzel ayrı bir tattır ama Bademler Köyü başka bir köydür. Türkiye’nin tek tiyatroya sahip olan köyü tam bir sanat köyüdür. 70 yıllık kütüphaneye ve oyuncak müzesine sahiptir. Sadece kafelerinde ya da kütüphanesinde değil gideceğiniz herhangi bir dükkanın duvarında Deniz Gezmiş sözleri ya da Albert Einstein posterine rastlayabilirsiniz.

Bademler Köyü her sene Uğur Mumcu ve Aziz Nesin anma törenleri yapan kültürel açıdan dolu dolu bir köy.

Tabi bütün bu farkındalıklara sahip köyümüz aynı zamanda çevreci de çöplerin ayrıştırılması ve geri dönüşüme gönderilmesi konusunda hassas olan Bademler Köyü koca koca şehirlere örnek gösterilecek güzellikte.

Çeşmealtı

Izmir Urla Cesmealti

Urla merkeze sadece 4 km kadar uzaklıktadır ve deyim yerindeyse hayat adeta burada akar. Leziz mezelerin olduğu balık restoranları, gecesinin ayrı gündüzünün ayrı hayat dolu olduğu, hareketli kordonu ve güzel sahili ile tatilcilerin ıskalamadığı uğrak noktalarından biridir.

Güvendik Tepesi

Izmir Urla Guvendik Tepesi

Tam evlenme teklifi edilesi doğası gereği romantik bu yerde gün doğumu ayrı gün batımı ayrı güzel. Tarifsiz güzellikteki deniz manzaralı yeşilin içindeki Güvendik Tepesinde huzur dolu bir mola ruhunuza iyi gelecek.

Sanat Sokağı

Izmir Urla Sanat Sokagi

Urla merkezde Zafer Caddesi üzerindeki sokak sanat atölyeleri, sanat etkinlikleri, antikacıları ile tadına doyulmaz bir keyif. Zamanın başka bir diliminde kendinizi başka bir diyarda zannedeceğiniz bu keşif sırasında antikacıları, eski binaların dokusunun korunduğu her birinin adeta ruh sahibi olduğu dükkanları gezmekten yorulduğunuzda kendinizi hafif müziklerin el yapımı kurabiyelerin olduğu bir kafeye atabilir ve kendinizi hayallere kaptırmış bulabilirsiniz.

Necati Cumalı Kültür ve Anı Evi

Izmir Urla Necati Cumali Evi

Sanat sokağından ayaklarınız geri giderek çıktıktan sonra karşınıza çıkacak olan Necati Cumalı kültür ve Anı Evi edebiyat ve tarih severleri bir çatı altında buluşturuyor. Bu evde Necati Cumalı’ya ait ödüller, edebiyat kokan sayfalar ve plaketler ziyaretçileri ile buluşuyor.

Karantina Adası

Izmir Urla Karantina Adasi

Osmanlı döneminde inşa edilmiş olan Karantina Adası dünyada 3 örneği bulunan adalardan biridir. Bulaşıcı hastalıkların Anadolu’da yayılmasını önlemek için tecrit amaçlı kullanılmış hastaneye sahiptir. Günümüzde Sağlık Bakanlığına bağlı adaya feribotla geziler düzenlenmekte ve turistik amaçlı kullanılmaktadır.

Klazomenai Antik Kenti

Izmir Urla Klazomenai Antik Kenti

Urla sınırları içerisindeki antik İyon kentidir. Yapılan kazı çalışmalarında birbirinden farklı çağlara ait kalıntılar bulunmuş ve saray yapısının bir bölümü ortaya çıkarılmıştır. Tarih sever ve arkeolojik kazılara meraklı tatilcilerin mutlaka görmesi gereken Klazomenai Kenti’nin en ilgi çekici özelliği M.Ö 6. Yüzyıla ait zeytin işçiliği için kullanılan küçük el aletleridir.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir