Kantara Kalesi, Kıbrıs

Arapça ”köprü” anlamına gelen Kantara adını alan Kantara Kalesi, Kıbrıs’ta Beşparkmak Dağları üzerinde yer alan bir kaledir. 700 metre yükseklikteki bu ihtişamlı kaleyi Bizanslıların inşa ettiği tahmin edilmektedir.

Kantara Kalesi, bölgede yer alan Mesarya Ovası’nı ve Karpaz Yarımadası’nın girişini kontrol altında tutabilmek için inşa edilmiştir. Bu bölgede Kantara Kalesi’nin dışında yine Bizanslılarca inşa edildiği tahmin edilen St. Hilarion ve Buffavento kaleleri de bulunmaktadır.

Kalenin 965 yılında yapıldığı tahmin edilmektedir. İngiliz kralı I.Richard, Kantara kalesini işgal etmiştir. 1373 yılında denizcilik alanının önde gelen devletlerinden Cenevizliler, adaya saldırmıştır. Bu saldırı sırasında Lefkoşa ve Mağusa, Cenevizliler tarafından ele geçirilse de Kantara Kalesi’nin komunu buraya sığınan Kıbrıs Kralı II. Peter’in yakalanmasını önlemiştir. 1489 yılında ise ada bu defa Venediklilerin saldırısına uğradı ve kale de Venedikliler tarafından ele geçirildi. Venediklilerin adayı ve Kantara Kalesi’ni fethinden sonra burada yer alan kalelere önem vermedikleri ve kullanmadıkları söyleniyor.

Kantara Kalesi, 1914 yılında aslına sadık kalınarak onarıldı ve sağlamlaştırıldı.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir