Karain Mağarası, Antalya

Antalya’nın Yağca Köyü sınırları içinde yer alan Karain Mağarası, Türkiye’nin en büyük mağaralarından bir tanesidir.

Antalya’da bulunan Karain Mağarası, tarihsel açıdan önemli bir yerdir. Denizden yaklaşık 450 metre kadar yüksekte yer alan mağara içerisinde yapılan kazılar sonucunda günümüzden 500.000 yıl öncesine kadar dayanan izler bulunmuştur.

Karain Mağarası‘nda yapılan kazılarda aslan, zürafa, fil, su aygırı ve sırtlan gibi hayvan kalıntılarına rastlanmıştır. Tapınak olarak da kullanıldığı tespit edilen mağarada, Paleolitik Çağ’dan izler bulunmaktadır. Yerleşim yeri olarak kullanılan mağara, Anadolu tarihi hakkında bilgi vermektedir.

Karain Mağarası’na Giriş Ne Kadar ? Giriş Ücretleri

Karain Mağarası Örenyeri’ne girerken ücret ödemek gerekmektedir. Karain Mağarası’na girebilmek için ödenmesi gereken ücret, 10 TL’dir.

Karain Mağarası Ziyaret Saatleri

Karain Mağarası, haftanın her günü ziyarete açıktır. Nisan ve Ekim ayları arasında mağaranın ziyaret saatleri 08:30 ve 19.00 olarak belirlenmiştir. Kasım ve Mart ayları arasında ise mağara 08:30-17:30 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.

karain magarasi antalya
Karain Mağarası

Karain Mağarası’na Nasıl Gidilir ? Ulaşım

Karain Mağarası’nın Antalya şehir merkezine uzaklığı 27 kilometredir. Antalya-Burdur karayolunun 13. kilometresinde Karain Mağarası tabelası yer almaktadır. Buradan Antalya-Burdur karayolundan ayrılarak, sapağa sapıyorsunuz ve ortalama 5 kilometre sonra Karain Mağarası’na ulaşabiliyorsunuz.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 yorum