Kırklareli Dupnisa Mağarası

Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı Sarpdere Köyü sınırları içerisinde bulunan Dupnisa Mağarası köy merkezinin 6 km kadar güneybatısında yer almaktadır.

İlk defa 2003 yılında turizme açılmış olan Dupnisa Mağarası ürkütücü bir ortama sahiptir. 16 farklı türde yarasaya ev sahipliği yapan mağara üç girişe sahiptir. Mağaranın her kapısının kendi ismi bulunmaktadır.

Birinci kapı; Dupnisa Dolin, ikinci kapı; Kuru Mağara ve üçüncü kapı; Kız Mağarası adını taşımaktadır.

Bu mağara girişlerinden en büyüğü 400 metreyi aşan derinliği ile Dupnisa Dolin’dir. 3000 metre uzunluğa sahip mağaranın 1000 metresi sular ile kaplıdır ve mağaranın sadece 500 metresi ışıklandırma ve yapılan yürüyüş koridorları ile ziyarete açılmıştır.

Tekirdag Dupnisa Magarasi 1

Mağara içerisi soğuk ve nemlidir. Mağarayı ziyaret ederken içeride üşümemek adına yanınıza hırka almanızı tavsiye ederiz. Mağaraya ulaşım oldukça kolaydır özel arabası ile giden gezginler Demirköy’den kolayca mağaraya ulaşabilmektedir. Arabası olmayan ziyaretçiler ise köy merkezinden kalkan minibüsler ile mağara girişine kadar gidebilmektedir.

Trakya bölgesinin mutlaka görülmesi gereken doğal güzelliklerinden olan Dupnisa Mağarası hafta boyunca sabah 8’den akşam 5’e kadar ziyaretçilere açıktır.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir