Kızlarağası Hanı, İzmir

İzmir’de bulunan tarihi yapılardan bir tanesi de Kızlarağası Hanı’dır. İzmir’de gezilecek yerler arasında yer alan tarihi Kızlarağası Hanı, Kemeraltı bölgesi’nin turistik merkezlerinden biri olma özelliğini taşımaktadır.

İzmir Kemeraltı’nın en eski yapılarından biri olan Kızlarağası Hanı’nın alt katı alışveriş, üst katı ise konaklama için kullanılmıştır. Hanın inşa tabelasına bakılarak Hacı Beşir Ağa tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. Hanın yapımı ile ilgili bilgiler kesin olmamakla birlikte 1744 yılında inşasına başlandığını ve 1745 yılında tamamlandığı düşünülmektedir.

İzmir Kızlarağası Hanı

Limana yakın olması nedeniyle ticari faaliyetlerin yoğun olarak yürütüldüğü han, 18. ve 19.yüzyıllarda teknolojinin gelişime kadar önemini korumuştur. Teknolojik gelişmelerin ulaşım alanında ve ekonomik hayatta yarattığı değişimler sonra önemini kaybetmeye başlamıştır. Handa konaklamanın bitmesinin ardından ise sadece malların bulunduğu bir depo haline gelmiştir.

1993 yılında restore edilerek İzmir turizmine kazandırılan Kızlarağası Hanı, günümüzde tarihi tarihi bir çarşı olarak işlevselliğini sürdürmektedir. Çarşı içerisinde el sanatları ürünleri, halılar, deri kıyafetler ve hediyelik eşyalar satılmaktadır. Ayrıca hanın orta kısmında yer alan çay bahçesi, ziyaretçilerin dinlenmelerine imkan sunmaktadır.

Kızlarağası Hanı İzmir

Kızlarağası Hanı’na Nasıl Gidilir ? Nerede ? Ulaşım

Metro kullanarak Kızlarağası Hanı’na gitmek için Konak İstasyonu’nda inmeniz gerekmektedir. Kızlarağası, İzmir Konak’ın arka kısmında yer almaktadır. Tarihi Kemeraltı’nın yer aldığı bölgede bulunan hana, dar sokaklardan geçerek ulaşıyorsunuz. Ayrıca Konak’a giden bütün otobüslere binebilir ve Konak’ta inerek buraya ulaşabilirsiniz.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir