Konya Seydişehir Gezilecek Yerler

Göller Yöresi’nde bulunan Konya’nın Seydişehir ilçesinde gezilecek yerler ve genel tanıtım. Seydişehir gezilecek yerleri, nereler ?

Ankara-Konya-Antalya karayolu üzerinde bulunan Seydişehir,  sık kullanılan bir yol üzerinde bulunması nedeniyle gelişmiş bir ilçe merkezine sahiptir. Turistik özellikleriyle öne çıkan bir şehir olmayan Seydişehir’deki en dikkat çekici gezilecek yerler; Tınaztepe Mağarası’dır. Bunun haricinde termal özellik taşıyan Ilıca, Pınarbaşı ve Kuğulu’da bulunan su kaynakları, Sakaltıtan Mağarası, Seyyid Harun Camii ve Susuz Güvercinlik Mağarası gibi noktalar ilçede gezilecek yerler listesinde yer almaktadır.

Küpe Dağı’nın eteklerinde bulunan Seydişehir’in deniz seviyesinden yüksekliği, 1123 metredir. Karasal bir iklimin hakim olduğu ilçede yazları sıcak ve kurak, kışları ise soğuk ve yağışlı geçmektedir. Zaman zaman görülen iklim değişiklikleri, bölgenin Akdeniz iklimi ile Karasal iklim arasında bir geçiş noktası olmasıdır. Buna rağmen ağırlıklı olarak Karasal iklim görülmektedir.

İlçedeki ekonomik faaliyetler, alüminyuma dayalıdır. İlçe merkezinde başta ETİ Alüminyum Tesisleri olmak üzere başka endüstriyel işletmeler de bulunmaktadır. Tarımda ise hububat ve nohut üretimi görülmektedir.

Ekonomik etkinlikler düşünüldüğünde ise, ilçe merkezinde Alüminyum fabrikasının etkin olduğu ve bunun dışında, hububat ve nohut üretimine dayalı tarımsal faaliyetlerin yürütüldüğü görülmektedir.

Seydişehir Gezilecek Yerler

Tınaztepe Mağarası

Seydişehir ilçe merkezine 26 kilometre uzaklıkta bulunan Tınaztepe Mağarası, ilçenin en turistik yeridir. İlçe halkına ”Seydişehir’de gezilecek yerler nereler ?” şeklinde bir soru sorarsanız, ilk alacağınız cevaplardan biri, Antalya yolu üzerinde bulunan Tınaztepe Mağarası olacaktır.

Toplam uzunluğu 22 kilometre olan mağaranın, 1,5 kilometrelik kısmı gezmeye müsaittir. Yatak özellikte bu mağara, 1968 yılında Fransız bilim adamı Michel Bakalowichz tarafından keşfedilmiştir. Mağarada yapılan tıbbi araştırmalar, mağaranın astım hastaları için doğal bir tedavi sunduğunu ortaya koymuştur. Yapılan araştırmalara göre 230 milyon yıl gibi uzun bir süreçte meydana gelen Tınaztepe Mağarası’ndaki taban-tavan yüksekliği farkı, bazı noktalarda 65 metreye kadar ulaşmaktadır.

Tınaztepe Mağarası, girişte 1.mağara ve 2.mağara olmak üzere iki ayrı kısımdan oluşuyor. Bu nedenle bölge, Tınaztepe Mağaraları olarak da adlandırılıyor. 1.mağara, ikinciye göre daha uzun bir yola sahip. Mağaraların içerisinde aydınlatma ve yürüyüş için tahta iskele bulunuyor.

Bölgenin turizm potansiyelinin artmasıyla beraber, 2004 yılında Mağara Dinlenme Tesisleri adında bir işletme açılmıştır. İşletme, bölgedeki turizmin gelişmesi için mağara içindeki ziyaretçi yollarını düzenlemiştir. Mağara Dinlenme Tesisleri’nde 450 kişi kapasiteli restoran ve çay bahçesi bulunmaktadır.

Tınaztepe Mağaraları’na gitmek için Seydişehir’den Antalya’ya doğru 22 kilometre kadar gittikten sonra anayoldan sola sapıyorsunuz ve 150 metre kadar ilerledikten sonra Mağara Dinlenme Tesisleri’ne ulaşıyorsunuz. Tesisten sonra patika bir yoldan ilerleyerek, dağların eteğindeki manzara eşliğinde mağaraya varabilirsiniz.

Seydişehir Tınaztepe Mağaraları

Seydişehir Ilıcası (Kaplıca)

Seydişehir’de gezilecek yerlerden biri, ilçenin 1 kilometre kadar kuzeyinde bulunan Seydişehir Kaplıcası’dır. Yüksek bir yamaçta, farklı noktalarda kaynayan bu kaplıca suyunun geçmişinin, tarih öncesi döneme kadar uzandığı tahmin edilmektedir. Ilıca suyunun sıcaklığı, ortalama 32 C’dir.

Bölgenin suyu; hidrokarbonat, kalsiyum ve bromür içermektedir. Kaplıca suyunun cilt hastalıklarına, kadın hastalıklarına ve kemik tedavisine iyi geldiği belirtilmektedir. Bölgede 1 açık, 3 kapalı havuz bulunmaktadır.

Seydişehir Ilıca Su Analizi: Renksiz, kokusuz, belirli bir tadı yok, debi 1.42 l/sn, sıcaklık 32 oC’dir. Toplam sertlik 24.41 odH (Alman Sertliği).

Seydişehir Kuğulu Park

Seydişehir halkı, özellikle hafta sonlarında ilçenin en huzurlu yerlerinden olan Kuğulu Park’a gitmektedir.

Bir mesire yeri olan Kuğulu Park; yeşilliklerle kaplıdır ve bir adet yapay gölet bulunmaktadır. Göl çevresine kurulan tesiste, yiyecek-içecek hizmeti de sunulmaktadır. Kahvaltı için bu tesisi tercih etmenin yanı sıra mangal yapmak için de parktaki alanlardan yararlanabilirsiniz.

Seydişehir Kuğulu Park

Konya Seydişehir’e Nasıl Gidilir ? Nerede ? Ulaşım

Konya’nın Seydişehir ilçesi, Konya merkeze ortalama 90 kilometre uzaklıktadır. Ankara Seydişehir arasında, Metro Turizm’in seferleri bulunmaktadır. İstanbul’dan ise direkt olarak geçiş bulunmamaktadır. Konya ve Alanya tarafına giden Metro otobüsleri, genellikle Seydişehir’e uğramaktadır.

Seydişehir, 4 yönden il ve ilçe merkezleri ile bağlantılıdır. Konya-Seydişehir-Manavgat karayolu, bölgenin önemli güzergahlarındandır. Seydişehir-Antalya arası 215 kilometre, Seydişehir-Alanya arası 173 kilometre, Seydişehir-Manavgat arası ise 140 kilometredir.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 yorum