Kurtarıcı İsa Heykeli, Rio de Janeiro

Portekizce ismiyle Cristo Redentor olarak adlandırılan Kurtarıcı İsa Heykeli, Brezilya’nın başkenti Rio de Janeiro’nun en önemli simgelerinden biridir. Rio de Janeiro denildiği zaman gezilecek yerler listesinde ilk sırada yer alan heykel, Corcovado Dağı üzerine konumlanmıştır.

Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan biri olarak gösterilen Kurtarıcı İsa Heykeli, Corcovado Dağı’ndan oldukça güzel bir şehir manzarası sunmaktadır. Heitor Silva Costa tarafından tasarlanarak Fransız heykeltıraş Paul Landowski’nin beş yılda inşa ettiği heykel, 12 Ekim 1931 tarihinde resmi törenle açılmıştır.

8 metre yüksekliğindeki bir kaidenin üzerinde duran heykelin boyu, 30 metredir. 1.145 ton ağırlığında olan heykelin sadece baş kısmı 3,75 metredir ve 30 ton ağırlığındadır. Heykelin iki yana açılmış kollarının arasındaki mesafe ise 30 metredir. Brezilya’daki Kurtarıcı İsa Heykeli’nin yapımında beton ve üzerine sabun taşı kullanılmıştır.

Rio De Jenerio Isa Heykeli

16.yüzyıldan beri merkezi dini Hristiyanlık olan Brezilya’da nufüusunda %74’ü Hristiyandır. Corcovado Tren Yolu ile ulaşılan Kurtarıcı İsa Heykeli’ne saatte 360 yolcu taşıyan bu trenlerle ulaşılmaktadır. 20 dakikalık ortalama yolculuk süresi bulunurken, tren terminalinden indikten sonra 222 basamaklı bir merdiven ile heykele ulaşılmaktadır.

Yılda ortalama 1 milyona yakın turisti ağırlayan heykele her yıl birkaç yıldırım düşmektedir. 2014 yılında düşen bir yıldırımda heykelin elinin baş parmağı kopmuştur.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir