Lefkoşa Bandabuliya (Belediye Pazarı)

Lefkoşa’da kurulan ilk sebze çarşısı olma özelliği taşıyan Bandabulya, günümüzde tarihi Surlariçi’nde gezilmesi gereken yerler listesinde yer almaktadır. Belediye Çarşısı adıyla da anılan Bandabulya, Lefkoşa şehrinin ortasına inşa edilmiştir ve Rum sınırının hemen yanında bulunmaktadır.

1932 yılında Lefkoşa’nın tarihi Arasta’sının bir ucuna inşa edilen Bandabulya’da adaya özgün yiyecek, içecek, baharat, sebze ve meyveler satılmaktaydı. Günümüzde birçok sebze meyvenin yanı sıra diğer pazar ürünlerinin de bulunabildiği yapı, 3-4 sıra sokakta bulunan dükkanlardan oluşmaktadır.

2012 yılında Avrupa Birliği tarafından finanse edilen BM Kalkınma Programı Gelecek İçin Ortaklık Projesi kapsamında restore edilen Lefkoşa Bandabulya, 4500 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. İçerisinde 77 dükkan bulunan Belediye Çarşısı, Lefkoşa Arasta ile birlikte bölgenin popüler çarşılarından biridir.

Lefkosa Belediye Pazari

Tarihi Lefkoşa Surlariçi bölgesinde bulunan Bandabuliya; Selimiye Camii ve Büyük Han gibi turizm merkezlerinin hemen yanında yer almaktadır. Pazar, her gün onlarca yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir. Açıldığı dönemde daha çok yöresel ürünler üzerine satış yapan pazar esnafının ürünleri, günümüzde Kıbrıs yöresel ürünleriyle birlikte bakkaliye ve kitap gibi genel malzemelerin satışının da yapıldığı bir yer haline gelmiştir. Çarşının en arka kısmında çay kahve içilebilecek dükkanlar da bulunmaktadır.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir