Manisa Ağlayan Kaya

Manisa’nın Spil dağlarının kuzeybatısında yer alan ağlayan kaya bakıldığında düz bir kayadır. Fakat onu özel  ve Manisa’ya gelen gezginlerin ziyaret etmeden dönmedikleri uğrak noktalarından biri yapan hakkındaki efsanedir.

Ağlayan Kaya Efsanesi

Efsaneye göre çok eskiden 12 çocuğu olan Nioble adındaki anne Manisa’da yaşarmış . Çocuklarından 6sı kız 6sıda erkek olan Nioble onlara gönülden bağlıymış ve bunu çok övünürmüş. O zamanın inanışına göre en güçlü tanrı olan Leto’dan bile güçlü olduğunu onun 2 kendisinin 12 çocuğu olduğunu söyler dururmuş.

Menderes Irmağı kıyısında dinlenen büyük Leto rüzgarın uğultusunda duymuş bütün söylenenleri ve çocukları Artemis ve Apollona Niobleyi cezalandırmalarını emretmiş. Bunu üzerine Artemis ve Apollon Nioblenin 12 çocuğunu da oracıkta öldürüvermiş. Nioble üzüntüsünden taşa dönüşmüş.

Manisa Aglayan Kaya 1

Ağlayan Kaya efsanesi bununla bitmemektedir. O taşı görenler dikkatli bakıldığında taştan göz yaşlarının süzüldüğünü ve yanında oynayan çocuklar olduğunda bu gözyaşlarının kesildiği söylemektedir.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir