Niğde Gümüşler Manastırı Hakkında Bilgi

Niğde’de gezilecek yerler arasında en plana çıkan Gümüşler Manastırı, Gümüşler Kasabası’nda bulunmaktadır. Kapadokya bölgesindeki birçok manastırda olduğu gibi büyük bir kaya kitlesinin oyulması ile inşa edilen Gümüşler Manastırı, günümüze kadar sağlam bir şekilde ulaşmıştır.

Bölgenin en büyük manastırlarından olan Gümüşler Manastırı’nın Niğde şehir merkezine uzaklığı 8 kilometredir. 1973 yılında arkeolojik sit alanı kabul edilen manastır, Niğde turizminin en gözde yerlerindendir.

Yapılış tarihi hakkında kesin bir bilgi olmamasına rağmen 11-12.yüzyıl civarında inşa edildiği düşünülen Gümüşler Manastırı’nın en ilgi çekici yeri, kuzey tarafında bulunan kilisedir. Kilisenin duvar resimleri oldukça başarılıdır ve en az üç farklı ustanın bu resimler için çalıştığı düşünülmektedir. Kilise duvarındaki üç şerit halindeki resimlerin en üstünde Hz. İsa, iki melek, Meryem Ana ve havarileri bulunmaktadır. Alt kısımdaki şeritte ise Kayserili Büyük Basileios, Nysa’lı Gregorios, Nazians’lı Gregorios gibi kilise babalarının resimleri yer almaktadır.

Gümüşler Manastırı’nın en dikat çekici özelliği, gülen Meryem Ana ve İsa freskidir. Kilise resimlerinin en üstünde yer alan bu freskin dünyada başka örneğinin bulunmadığı söylenmektedir.

Nigde Gumusler Manastiri 1

Niğde Gümüşler Manastırı Ziyaret Günleri ve Saatleri

Gümüşleri Manastırı’nda ziyaret saatleri için iki farklı program uygulanmaktadır. Nisan-Ekim döneminde 08:00 – 19:00 saatleri arasında gezilebilen Örenyeri, Kasım-Mart döneminde ise 08:00 – 17:00 saatleri arasında gezilebilmektedir.

Haftanın her günü ziyarete açık olan Gümüşler Manastırı, dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

Nigde Gumusler Manastiri 2

Niğde Gümüşler Manastırı Giriş Ücreti Ne Kadar?

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olan Gümüşler Manastırı’na girmek için ücret ödemeniz gerekmektedir. Ziyaretçiler için belirlenen fiyat, 5 TL’dir.

Niğde Gümüşler Manastırı’na Nasıl Gidilir? Nerede?

Niğde’ye 8 kilometre uzaklıkta olan manastıra, çevre yolundan gidiliyor. Niğde şehir merkezinden başlayan tabelaları izleyerek Gümüşler Manastırı’na kolayca ulaşabilirsiniz.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir