Olimpos, Antalya

Olimpos, Antalya’nın batısında, Kemer ile Adrasan arasında yer alan, Hellenistik Devir’de kurulmuş Antik Likya liman kentidir. Tarih boyunca mitolojiye konu olmuştur. Kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekte fakat M.Ö. 168 – 78 yıllarında basılan Likya Konfederasyon sikkelerinde adı geçmektedir. Ünlü Bellerophontes efsanesi burada geçmiştir.

Olimpos, Türkiye’nin güney sahilini kapsayan, Antalya şehrine bağlı Olimpos – Bey Dağları Milli Parkı’nın bir bölümünü oluşturmaktadır. Bey Dağları, Toros sıradağlarının batı kanadında bulunur. Karlı tepelerinden aşağıya inildikçe yemyeşil çam ve sedir ağaçları arasından Akdeniz’in turkuaz rengi görülür.

Olimpos – Yanartaş

Olimpos’a kadar gelmişken efsanelere de konu olan Yanartaş’a çıkmadan olmaz diyoruz. Yanartaş Olimpos’un kuzeydeki sahil komşusu, Çıralı plajının yamaçlarında, sahilden yaklaşık 335 metre yükseklikte bulunuyor. Yunan Mitolojisine konu olan Yanartaş’ın yaklaşık 3 bin yıldır doğal gaz kaynağı ile yandığı söylenir.

Olimpos – Ağaç Evler

Antalya Olimpos’ta ağaç evlerde uyuyor, farklı ülkelerden insanlarla tanışıyor, yemeğinizi hazırlayıp yiyor, dalga sesleri eşliğinde dinleniyorsunuz. Komşularınızla birlikte, sahilde ya da bahçelerde ateşler yakıp, çevresinde dans edip şarkılar söyleyebiliyorsunuz. Akşamları gitar eşliğinde Müzik Tanrıları’na sesleniyorsunuz. Yok eğer ben, diskoda eğlenmek istiyorum diyorsanız, sizin için ahşaptan hazırlanmış barlar ve diskolar da mevcut.

Ağaç evler sahille yaklaşık 500 metre uzaklıkta olup, sahille gidip gelirken sit alanı olarak ilan edilen ve tarihi klise, tapınak ve konaklama merkezlerinden oluşan keyifli bir vadinin içinden geçerek sahille varıyorsunuz. Ayrıca vadi içerisinden denize dökülen  soğuk buz gibi bir ırmak da bulunmaktadır.

Antalya Olimpos

Olimpos’a Nasıl Gidilir? Nerede ? Ulaşım

Otobüs ile Antalya’dan Olimpos’a gitmek için ise Antalya Otogarı’ndan ilçeler otogarına geçmeniz gerekmektedir. İlçeler otogarından kalkan Olimpos Durağı’ndan geçen bütün minibüs ve otobüslere binebilirsiniz.

Özel araç ile Antalya’dan Olimpos’a gitmek için Antalya şehir merkezinden Kaş istikametine doğru gitmeniz gerekmektedir. Tekirova’yı geçtikten sonra ise Olimpos sapağından saparak Olimpos’a ulaşabilirsiniz.

  • Antalya Olimpos arası yaklaşık 85 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 1 saat 30 dakika kadar sürmektedir.
  • Eskişehir Olimpos arası yaklaşık 523 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 7 saat kadar sürmektedir.
  • Ankara Olimpos arası yaklaşık 626 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 8 saat 30 dakika kadar sürmektedir.
  • İstanbul Olimpos arası yaklaşık 805 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 11 saat 15 dakika kadar sürmektedir.
  • Kocaeli Olimpos arası yaklaşık 715 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 9 saat 40 dakika kadar sürmektedir.
  • İzmir Olimpos arası yaklaşık 522 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 7 saat 45 dakika kadar sürmektedir.
  • Bursa Olimpos arası yaklaşık 627 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 8 saat 30 dakika kadar sürmektedir.
  • Kayseri Olimpos arası yaklaşık 699 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 10 saat 20 dakika kadar sürmektedir.
  • Adana Olimpos arası yaklaşık 648 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 9 saat 50 dakika kadar sürmektedir.
  • Diyarbakır Olimpos arası yaklaşık 1175 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 15 saat 30 dakika kadar sürmektedir.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 yorum