Osmaniye Kent Müzesi

Osmaniye’de gezilecek yerlerden biri olan Kent Müzesi, Osmaniye Belediyesi tarafından yapılmış ve şehrin turizmine kazandırılmıştır.

1960’lı yıllarda Çamlık Sosyal Tesisleri adıyla hizmet veren bina, zaman içerisinde Selçuklu mimarisinin örnekleriyle düzenlenerek günümüzdeki halini almıştır. Osmaniye Belediyesi’nin çalışmalarıyla bu bina, Osmaniye hakkında detaylı bilgiler verebilecek bir müze haline getirilmiştir.

Osmaniye ve çevresinin yaklaşık 3.000 yıllık tarihine ışık tutan müzede şehrin sosyal hayatı, ticareti, siyaseti, tarihi, sanatı, tarımı ve diğer yönleri anlatılıyor. Kent Müzesi; arasta çarşısı, kent dükkanları, kent arşivi, çınarlı kahve, şor odası ve eğitim atölyesi gibi farklı bölümlerden oluşuyor. Bu bölümlerde canlandırmalı heykellerle bilgiler veriliyor.

Osmaniye Kent Müzesi Arasta Çarşısı

Osmaniye Kent Muzesi 1

Osmaniye Kent Müzesi’nin içindeki arasta çarşısı, kentin unutulmaya yüz tutan mesleklerinin sergilendiği bir bölüm. Kaşıkçılık, semercilik, halıcılık, demircilik, nalbant ve terzi gibi zanaatlar için ayrı ayrı odalar bulunuyor ve bu mesleklere ilişkin bilgi veren heykeller yer alıyor.

Osmaniye Kent Müzesi Yedi Ocak Diorama

Osmaniye Kent Muzesi 2

Müzenin Yedi Ocak Diorama isimli bölümünde ise Fransızların Osmaniye’yi işgal etmesi anlatılıyor. 3 boyutlu ve kronolojik sıraya göre anlatılan olayda, işgal döneminden Fransızların Osmaniye’den çekilişine kadar bilgiler veriliyor.

Osmaniye Kent Müzesi Nerede?

Osmaniye Kent Müzesi, Osmaniye şehir merkezinde yer alıyor. Karaoğlanoğlu Sokak üzerinde yer alan Osmaniye Park Hastanesi’nin hemen arkasındaki sokakta, Şht. Albay Karaoğlanoğlu Merkez Parkı’nın yanıda bulunuyor.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir