Sakarya Pamukova İnönü Yaylası

Sakarya’nın Pamukova ilçesinde yer alan İnönü Yaylası, Sakarya’daki yayla turizmini oluşturan yerlerden biri olmasının yanı sıra İstanbul’dan günübirlik gidilebilecek doğal güzelliklerden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor.

İlkbahar döneminde gece-gündüz arasındaki sıcaklık farkı nedeniyle yoğun sisle kaplanan yaylanın alt kesimleri, yayladan bakıldığı zaman oldukça güzel manzaralar sunuyor. Oldukça geniş bir alana sahip olan Sakarya İnönü Yaylası’ndaki evler, Karadeniz evlerinde olduğu gibi dağınık bir vaziyette konumlanmış. Samanlı Dağları, özellikle yürüyüş sevenlerin yakından takip ettiği trekking rotalarını içerisinde barındırıyor. Serindere Yürüyüş Parkuru’nun bir kolunun bu yayladan doğduğunu da hatırlatalım. Bölgede yürüyüş yapacak bir yer ararsanız, Tepecik Köyü’ne kadar uzanan rotayı takip edebilirsiniz.

Pamukova İnönü Vadisi, kamp yapmak isteyenlerin tercih ettiği yerlerden bir tanesi. Yaylada kamp kurarak orman içerisine günübirlik yürüyüşler yapabilirsiniz. Özellikle bahar döneminde rengarenk çiçeklerle dolan yaylada kamp ve trekking aktiviteleri çok gözde.

Kış mevsiminde İnönü Yaylası’nın yolu genellikle karla kapanmaktadır. Kar altında yürüyüş yapmak için başka bir seçenek yaylada, karlar altında kalmış doğayı seyredebilirsiniz. Aynı şekilde kış kampı yapmak için de bölgeyi tercih edebilirsiniz.

Samanlı Dağları’nın en geniş ve düz yaylarından olan İnönü Yaylası’na Yuvacık Baraj yolundan ulaşım sağlanabiliyor.

Pamukova Inonu Yaylasi 1

Pamukova İnönü Yaylası’na Nasıl Gidilir? Ulaşım

İstanbul üzerinden İnönü Yaylası’na gitmek için Kocaeli’ye kadar geldikten sonra Yuvacık (Gölcük, Bursa yönü) tabelalarını takip ediyorsunuz. Yuvacık’a vardıktan sonra ise Tepecik Köyü ve hemen ardından İnönü Yaylası tabelalarını takip ederek yaylaya ulaşabilirsiniz.
Nusretiye Köyü’ne doğru giderken sola saptıktan sonra yaklaşık 40 dakikalık bir yolculuğun ardından yaylaya ulaşabilirsiniz.

Eskişehir tarafından İnönü Yaylası’na gitmek için ise Bilecik-Adapazarı yönünde ilerlerken Pamukova ilçesine varmadan 10 kilometre kadar önce Bacıköy tabelasına sapıyorsunuz. Buradan sonra Çilekli – Hüseyinli Köyü rotasını izliyorsunuz. Köyün girişine geldikten sonra karşılaşacağınız İnönü Yaylası tabelalarını takip ederek Ercüva Yaylası üzerinden İnönü Yaylası’na ulaşabilirsiniz.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir