TrabzonSümelaManastırı

Trabzon’da Görülmesi Gereken 5 Yer

Milattan önceki çağlardan bu yana gözde yerleşim alanı Trabzon; gerek iklimi gerek verimli toprakları gerekse de doğal güzellikleriyle bugün hala insanları kendine çekmeyi başarıyor. Kadim şehir; sahip olduğu kültürel mirası ve bu mirası yansıtan mimarisi ile de öne çıkıyor. Sahip olduğu kültürel miras, şehrin cazibesine cazibe katıyor. Pek çok farklı medeniyet Trabzon’dan geçtiği için, bu şehre geldiğinizde çeşitli kültürel kalıntılara tanık olabilirsiniz. Ayrıca, bu kültürel birikimin bir sonucu olarak ortaya çıkan pek çok yerel lezzetin tadına bakabilirsiniz. Kültürel özellikleri sayesinde Türkiye’de öne çıkan şehirlerden olan Trabzon’da, ister doğal ister de tarihi olmak üzere gezip görmeniz gereken farklı duraklar size göz kırpıyor. İşte Trabzon’a gelip de mutlaka görmeniz gereken 5 yer!

Kendinizi Bulutların Üzerinde Hissedin: Maçka Yaylaları

Trabzon’un Maçka bölgesinden pek çok yayla bulunuyor. Şolma Yaylası, Mavura Yaylası, Kiraz Yaylası ve Lapazan Yaylası… Birini gezmek yetmez, hepsini ayrı ayrı gezmek gerekiyor çünkü hepsi birbirinden mükemmel… Doğal hayatın özlemini çekenler için bu yaylalar gerçek bir nefes alma durağı! Doğa ile iç içe olacağınız Maçka Yaylaları, fotoğraf tutkunuzu da harekete geçirebilir! Sislerin süslediği yaylalarda kendinizi bulutların üzerindeymiş gibi hissedebilir; mükemmel kareler yakalayabilirsiniz…

trabzon macka yaylalari

Trabzon’un Biriciği: Sümela Manastırı

Sümela Manastırı, hem sahip olduğu mimari yapısı hem tarihi ile Trabzon denilince akla gelen ilk mekanlar arasında yer alıyor. Bir dağın dibine, ve kayaların üzerine inşa edilen Sümela Manastırı, dini bir kompleks. Milattan sonra 365 – 395 yılları arasında inşa edildiği düşünülüyor. Bu manastır, zaman zaman askeri amaçlarla da kullanıldığı için tarihinde farklı hikayeler saklıyor. Bu hikayelerden biri de, 14. yüzyılda Türkmen akınlarına karşı, askeri bir nokta haline getirilmesi olarak öne çıkıyor. Tadilattan geçirilen Sümela Manastırı’na giden yol da oldukça hoş. Yeşillikler arasında yer alan bu yol, doğa severler için hoş görüntüler sunuyor. Taş yolun yanı sıra patika yollar da Sümela Manastırı’ın çevresinde yer alıyor.

sumela manastiri

Aslında Çok Tanıdık: Uzungöl

Uzungöl, pek çok evin ve iş yerinin duvarlarını süsleyen tablolara konu olmuş bir bölge. Dolayısıyla çocukluğunuzda en az bir kere Uzungöl tablosunu görmüş olmanız muhtemel. Tablolardan tanıdığınız bu güzellik ile bizzat tanışmaya hazır mısınız? Uzungöl, son yıllarda betonlaşma ile anılsa da, hala yoğun bir şekilde ziyaretçi alıyor. Trabzon’un Çaykara ilçesinde bulunuyor. Yamaçlardan düşen kayalıkların Haldizen Dersi’nin önünü tıkaması sonucu oluşmuşan Uzungöl, pek çok farklı statüsüye sahip. Sit alanı olması bunlardan biri. Ayrıca, özel koruma çevresi ve tabiat parkı gibi statüleri de bulunuyor. Uzungöl’ün çevresinde sık ormanlar yer alıyor. Trabzon’un pek çok bölgesi gibi Uzungöl’de de mükemmel kareler yakalayabilirsiniz.

trabzon uzungol

Manzaraseverlere Eşsiz Bir Perspektif Sunan Boztepe

Trabzon, tipik bir Karadeniz şehri. Yükselti, kıyının hemen gerisinden başlar ve oldukça yüksek seviyelere çıkıyor. Bu durumda, dağların kıyıya paralel uzanması oldukça etkili oluyor. Söz konusu durum ulaşım konusunda çeşitli zorlukları beraberinde getirse de manzaraseverlere eşsiz bir perspektif sunuyor. Boztepe de Trabzon’u izleyebileceğiniz en güzel alanlardan birisi. Boztepe’den Trabzon’un merkezine ve uzayıp giden Karadeniz’e doymak mümkün değil… Boztepe’de oturabileceğiniz alanlar ve yiyecek – içecek sipariş edebileceğiniz işletmeler de mevcut. Böylece, Trabzon’u izlerken yanında bir Türk kahvesi söyleyebilirsiniz. Kahvenizi yudumlarken güneşin Karadeniz’den batışına şahit olabilirsiniz.

trabzon boztepe

Fatih Sultan Mehmet’ten Bir İz: Trabzon Kalesi

Tarih tutkunları için Trabzon’da yer alan önemli yerlerden birisi de Trabzon Kalesi. Araklı ilçesinde bulunan bu kalenin geçmişinde Fatih Sultan Mehmet yatıyor. Fatih’in Trabzon’u fethetmesinin fethetmesinin ardından inşa edilen kale, savunma amacı taşıyor. Temelini ise Bizanslılar tarafından yapılmış olan eski kale oluşturuyor. Bizans Kalesi üzerine inşa edilen Trabzon Kalesi’nin 3 bölümü bulunuyor. Bunlar; Yukarı Hisar, Orta Hisar ve aşağı Hisar şeklinde. Kentin yüksek noktalarından birinde yer alan Trabzon Kalesi’nin içerisinde çeşitli tarihi yapılar da yer alıyor.

Trabzon, bu güzelliklerin yanı sıra Çal Mağarası ve Altındere Vadisi gibi farklı gezilecek alanlara da sahip. Trabzon’u gezmek ve hem tarih hem de doğanın tadını çıkarmak isterseniz, Trabzon otelleri arasında öne çıkan Zorlu Grand Otel’i tercih edebilirsiniz. Aradığınız konforlu konaklamayı sunan lüks Trabzon oteli, kentin merkezinde yer alması ile Trabzon’un pek çok noktasına zahmetsizce erişmenizi de mümkün kılıyor. Zorlu Grand Otel’in Trabzon’a özel damak çatlatan lezzetleri ise Trabzon’u gerçek anlamda deneyimlemenizi sağlıyor. Yolunuz Trabzon’a düştüğünde, Trabzon Zorlu Grand Otel tüm özel imkanları ile sizi bekliyor.

trabzon kalesi

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir