tren yolculugu rotalari

Tren Yolculuğu İçin: 7 Güzel Rota

Gezmek, her türlü araç ile keyifli bir aktivitedir. Fakat bazı gezginlerin özellikle seçtikleri ulaşım araçları da bulunmaktadır. Motor tutkunları motosiklet ile, deniz tutkunları gemilerle veya modernizmden biraz daha uzaklaşmak isteyenler tren ile seyahat etmeyi tercih etmektedir.

Tren yolculuğunun tadı bir başkadır. Modernizmden biraz daha uzak, romantik ve hızlı yaşamdan kaçarak kafa dinlemek isteyenlerin tercih ettiği tren yolculukları için tercih edilen en güzel rotalardan bazılarını bu galeride derledik.

Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Türkiye’de de az da olsa tren yolculuğunu seven bir kitle bulunmaktadır. Elbette Hızlı Tren’den bahsetmiyoruz. Özellikle Ankara-Kars seferi yapan Doğu Ekspresi, Türkiye’de en çok tercih edilen tren yolculuklarının başında gelmektedir. Ankara-Kurtalan arasında sefer yapan Güney Kurtalan Ekspresi ve Ankara-Tatvan arasında sefer yapan Vangölü Ekspresi de gezginlerin kullandığı rotalardandır. Bu yazıda yurt dışındaki tren rotaları hakkında kısa bilgiler ve görüntüler bulunmaktadır.

The Rocky Mountaineer

The Rocky Mountaineer Tren

Seferlerine 1990 yılında başlayan Rocky Mountaineer Treni, Kanada’nın eşsiz güzellikteki Rocky Dağları’nı yakından görmek isteyenler için oldukça güzel bir seçenek! Turistlerin ilgi gösterdiği seferlerden biri Rocky Mountaineer, eşsiz güzellikte manzaralar barındırıyor. 6 gece 7 günlük bir seyahat ile Kanada’nın sarp dağlarını ve balta girmemiş doğasını keşfedebileceğiniz tren yolculuğu, oldukça kaliteli kompartımanlar ile yolcularını ağırlıyor.

The Glacier Express

The Glacier

Buzul Ekspresi anlamına gelen The Glacier Express, dünyanın en güzel tren rotalarından birini oluşturuyor. İsviçre Alpleri’ndeki güzelliklerin arasında kaybolacağınız bu tren rotası, St. Moritz ve Zermatt istasyonları arasında çalışıyor. Derin vadilerin içerisinde 100 yıllık bir seyahat tecrübesini keşfedebileceğiniz rotada 91 tünel, 291 köprü ve çok sayıda derin vadi bulunuyor.

Hiram Bingham Orient Express

Hiram Bingham Orient

Ölmeden önce mutlaka gezilmesi gereken yerlerden biri de, Peru’daki antik İnka şehri Machu Picchu’dur. Hiram Bingham Orient Express, Machu Picchu’ya güzel bir seyahat yapmak için tercih edebileceğiniz seçeneklerden biridir. 1 gün süren bu tren yolculuğunda konforlu vagonlarda ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

The Royal Scotsman

The Royal Scotsman

İskoçya seyahatinizde eğer vaktiniz varsa mutlaka katılmanız gereken aktivitelerden biri de The Royal Scotsman ile tren yolculuğudur. İskoçya’nın geniş düzlüklerinde keyifli bir seyahat etmek isteyenler bu tren yolculuğuna katılabilirler. The Royal Scotsman ile yapacağınız yolculuk, 4 gece 5 gün sürüyor.

Talyllyn Railway

Talyllyn Railway

Gönüllülerin personel olarak görev aldığı, sıradışı bir tren yolculuğu deneyimini Talyllyn Railway ile yaşayabilirsiniz. Galler’de bulunan bu tren, oldukça yavaş ilerliyor ve tamamen gezi amaçlı kullanılıyor.

Trans-Sibirya

Trans Sibirya

Trans Sibirya Ekspresi, dünyanın en popüler tren rotalarındandır. Tam 9258 kilometre yol yapacağınız Trans-Sibirya rotasının yapılış amacı, Moskova’nın Asya ile bağlantısını güçlendirerek Asya içlerine kadar girebilmekti. Rotanın ilgi çekici yanlarından biri de toplamda 8 saat diliminden geçiliyor olmasıdır.

Douro Line

Douro Line

Portekiz’de bulunan Douro Line tren hattı, 1875 yılında seferlerine başlamıştır. Günümüze kadar tren hattının uzunluğuna birçok ekleme yapılmıştır. Özellikle ilkbahar ve yaz dönemlerinde turistler tarafından tercih edilen Douro Line, Porto şehrine gitmenin en keyifli yollarından biridir.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir