Turkiye Yamac Parasutu

Türkiye’de Yamaç Paraşütü Yapılacak Yerler

Türkiye’de hem kış hem de yaz turizmi açısından gidilebilecek birçok nokta bulunmaktadır. Bununla beraber yaz-kış yapılan aktiviteler için de farklı alanlar vardır.

Ekstrem sporları sevenler için yamaç paraşütü, dalış, mağaracılık, dağcılık, trekking, kaya tırmanışı, rafting, deniz kanosu, sörf ve bisiklet gibi yapılacak aktiviteler bulunmaktadır.

Bu yazımızda Türkiye’de yamaç paraşütü yapılacak yerleri derledik. Bu yazıyla hem Türkiye’de yamaç paraşütü yapılacak yerleri öğrenebilir hem de yamaç paraşütü ile ilgili genel bilgiler edinebilirsiniz. Türkiye’nin birçok şehrinde yamaç paraşütü aktivitesi yapılmaktadır. Fakat ülkemizin en önemli yamaç paraşütü noktası, Muğla’nın Fethiye ilçesindeki Babadağ’dır. Bununla beraber Kaş – Antalya, Milas – Muğla, Boztepe – Ordu, Bafra – Samsun ve Salda Gölü – Burdur gibi yerler ön plana çıkmaktadır.

Türkiye’de Yamaç Paraşütü

Yamac Parasutu

1980’li yıllarda Fransız havacılık meraklıları tarafından serbest paraşütlerle başlayan yamaç paraşütü, dünyada oldukça ilgi gören sporlardan biri haline gelmiştir. Tepelerden ve yamaçlardan koşarak havalandıktan sonra paraşüt yardımıyla süzülmeye dayalı bu sporda kullanılan başlıca malzemeler; paraşüt, paraşütçünün oturduğu harness, kask, tulum, bot, yüksekliğinizi ölçen variometre, rüzgarölçer, rüzgar yönünü gösteren windscok ve telsiz olarak sıralanabilir. Oldukça esnek ve hafif bir malzemeye sahip olan paraşütlerin ipleri ortalama 150 kilogram yükü çekebilmektedir.

Türkiye’de resmi bir eğitim verilmeyen paraşütçülük konusunda zaman zaman üniversite kulüpleri ve Türk Hava Kurumu tarafından kurslar düzenlenmektedir. Bunun haricinde ise son dönemde bu spora artan ilgiyle beraber eğitim veren özel kursların sayısı da artmıştır. Buralarda deneyimli pilotlar tarafından yamaç paraşütü eğitimleri verilmektedir.

İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirler başta olmak üzere Türkiye’nin birçok şehrinde yamaç paraşütü uçuşları ve deneyimli pilot eğitimleri düzenlenmektedir.

Babadağ Yamaç Paraşütü – Fethiye, Muğla

Babadağ Yamaç Paraşütü

Muğla’nın Fethiye ilçesinde, Ölüdeniz’in üzerinde süzülmek için Babadağ’dan yapılan yamaç paraşütlerine katılabilirsiniz. Ölüdeniz Babadağ, Türkiye’nin en meşhur yamaç paraşütü noktasıdır. Hem amatör hem de profesyonel paraşütçüler için oldukça ideal bir uçuş alanı olan Babadağ, yaklaşık 1965 metre yüksekliğe sahiptir.

Babadağ’da tecrübeli paraşütçüler, yüksek hava akımlarını değerlendirerek saatler süren uçuşlar yapabilmektedir. Normal bir uçuş süresi ise ortalama 30 dakikadır. Ölüdeniz’den ortalama 45 dakikalık bir yolculuk ile Babadağ’daki kalkış noktalarına ulaşılmaktadır. Bölgede üç farklı kalkış noktası bulunmaktadır. 1700 metredeki güney pisti, 1800 metredeki kuzey pisti ve 1900 metredeki kalkış noktalarından paraşütle Belcekız Plajı’na iniş yapılmaktadır. Fethiye’deki yamaç paraşütü fiyatları, 2017 yılı için ortalama 250 TL’dir.

Bölge hakkında daha fazla bilgi almak için Fethiye Ölüdeniz başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Asas Dağı Yamaç Paraşütü – Kaş, Antalya

Kas Yamac Parasutu

Antalya’nın Kaş ilçesi, Türkiye’de yaz turizminin gözde noktalarından biridir. Bu cazibeyi sağlayan aktivitelerden birisi de yamaç paraşütüdür. Kaş’ın kuzeyinde yer alan ortalama 35 dakikalık bir yolculuk ile ulaşım sağlanan Asas Dağı, Türkiye’de öne çıkan yamaç paraşütü noktalarındandır. Ortalama yüksekliği 1000 metre olan Asas Dağı’nda yapacağınız yamaç paraşütü ile Kalkan’dan Kekova’ya kadar oldukça güzel bir manzara eşliğinde süzülebilirsiniz.

Kaş ilçe merkezindeki birçok acente, yamaç paraşütü için organizasyonlar düzenlemektedir. Bu etkinliklerin fiyatları sezona göre değişiklik göstermekle beraber ortalama 200 TL ile 250 TL arasındadır.

İlçe hakkında detaylı bilgi almak için Kaş Gezilecek Yerler başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Ören Yamaç Paraşütü – Milas- Muğla

Oren Milas Yamac Parasutu

Türkiye’de yaz turizmi denildiği zaman akla ilk gelen şehirlerden olan Muğla, Babadağ dışında başka bir yamaç paraşütü noktasıyla da öne çıkıyor. Milas ilçesinin Ören bölgesinde bulunan ve kasabaya yaklaşık 15 dakika uzaklıkta olan Kocatepe, hem sunduğu manzarası hem de yamaç paraşütü kalkış noktası olmasıyla dikkat çekiyor.

Bölgede bulunan sıcak hava türbülansı, ortalama 650 metredeki kalkış noktasını dünyadaki önemli yamaç paraşütü yerlerinden biri haline getiriyor. Havada uzun sürme kalma ve yerden daha yükseklere çıkabilme gibi avantajlarınızın olduğu Ören Kocatepe’de yamaç paraşütünü denemelisiniz.

Boztepe Yamaç Paraşütü – Ordu

Boztepe Ordu Yamac Parasutu

Karadeniz’de turizm konusunda son dönemde önemli bir atılım gerçekleştiren Ordu, doğal güzelliklerini ön plana çıkartma konusunda başarılı şehirlerden biri haline geldi. Bu turizmin gelişmesinde en büyük katkıyı sağlayan yerlerden biri de şehri kuşbakışı olarak görebileceğiniz Boztepe’dir.

Türkiye’de yamaç paraşütünün ilk yapıldığı yerlerden biri olan Ordu Boztepe’de 475 metre yükseklikte bir kalkış pisti bulunmaktadır. Karadeniz ve Ordu şehir manzarası eşliğinde uçuş yapabileceğiniz Boztepe, yılın her döneminde yamaç paraşütü yapılabilen yerlerden. Orta ve üst seviyedeki paraşütçülere hitap eden Ordu Boztepe’deki yamaç paraşütünün iniş noktası ise sahilde bulunuyor.

Ordu Valiliği ve Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarıyla Boztepe’ye giden yolların iyileştirilmesi ve şehir merkezinden teleferik ile ulaşımın sağlanması, yamaç paraşütüne olan ilginin artmasının nedenlerinden bazıları. Ordu Boztepe yamaç paraşütü fiyatları, ortalama 150 TL – 200 TL arasındadır.

Kapıkaya Yamaç Paraşütü – Bafra, Samsun

Bafra Samsun Yamac Parasutu

Samsun’un Bafra ilçesindeki Kapıkaya Tepesi, Türkiye’de yamaç paraşütü yapılan yeni yerlerden bir tanesidir. Hem tarihi hem de doğasıyla ön plana çıkan Samsun, turizm aktivitelerine yamaç paraşütünü de eklemiştir.

Bafra’da yamaç paraşütüne uygun, beş ayrı uçuş pisti bulunmaktadır. Derbent Barajı kıyısında yer alan Derbent Tepesi (200 m), Örencik Köyü’ndeki Elmacık Tepesi (385 m), Kolay Beldesi’ndeki İnözü Tepesi (420 m), Sümeli Köyü’ndeki Keltepe (170 m) ve Kapıkaya Köyü’ndeki Tepebaşı Seyir Terası (625 m) bölgedeki uçuş noktalarıdır. Her bölgenin hakim rüzgar türü farklılık göstermekle birlikte; başlangıç, orta ve profesyonel paraşütçüler için alanlar bulunmaktadır.

Kapıkaya yamaç paraşütü noktası, ulaşım kolaylığı ve kalkış-iniş alanlarının uygunluğu nedeniyle ön plana çıkmaktadır. Buradaki uçuşunuz esnasında Altınkaya ve Derbent baraj göllerinin, Asarkale Kaya Mezarları’nın manzarasını izleyebilirsiniz.

Salda Gölü Yamaç Paraşütü – Yeşilova, Burdur

Salda Golu Yamac Parasutu

Türkiye’nin Maldivleri olarak bilinen Burdur’un Salda Gölü, 1989 yılında doğal sit alanı ilan edilen bölgenin güzelliğini yamaç paraşütü ile havadan seyretmeniz de mümkündür. Eşeler Dağı Kayak Merkezi’nin yakınında yer alan Tınaztepe bölgesi, yamaç paraşütü kalkış noktası bulunan alanlardandır.

Tınztepe’de ağaçlık alanın bittiği yerde bulunan yamaç paraşütü noktası, çevre illerden gelen paraşütçülerin tercih ettiği yerlerdendir. İniş pisti olarak, genelde sahilde yer alan otelin plajı kullanılmaktadır. Ayrıca bölge hakkında daha fazla bilgi almak için Burdur Salda Gölü başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir