Vize

Türkiye’den Vize İstemeyen Ülkeler (2014)

Özellikle son dönemlerde gelişen uluslararası ilişkilerin bir sonucu olarak, Türkiye’den vize istemeyen ülkelerin sayısı hızla artıyor. Dış politikada atılan bu adımlar neticesinde Türkiye’den vize almadan gidilebilen ülkelerin sayısı artarken, yurt dışı turizmi de buna bağlı olarak gelişiyor.

Vize isteyen ülkeleri ziyaret etmek hem maddi hem de manevi açıdan oldukça yorucu oluyor. Vize almak için gerekli olan evrakların temin edilmesi sırasında yapılan maddi masraflar, henüz daha tatile çıkmadan büyük yük oluyor. Pasaport için yapılan masrafların üzerine bir de yurt dışı çıkış harcı ve benzeri ödemeler eklenince maddiyat oldukça artıyor.

İlerleyen dönemde özellikle Avrupa ülkeleriyle gelişen ilişkiler, vizelerin kalkmasına yardımcı olabilir. Şuan için ise yurt dışı tatilinde Balkan ülkeleri önde geliyor. Hem yakın olması hem de bir Balkanlarda bulunan bir çok ülkenin vize istememesi nedeniyle Türk tatilcilerin tercihleri bu ülkelerden yana oluyor.

Antigua-Barbuda, Arjantin, Arnavutluk, Bahamalar, Barbados, Belize, Bolivya, Bosna-Hersek, Brezilya,

Türkiye’den Vize İstemeyen Ülkeler

Brunei Sultanlığı (Dikkat: 72 Saate kadar transit vize, vizeler kalkmadı henüz), Ekvador, El Salvador, Fas, Fiji, Filipinler, Gambiya, Guatemala, Güney Afrika Cumhuriyeti, Gürcistan,

Haiti, Honduras, Hong Kong, İran, Jamaika, Japonya, Kamerun, Karadağ, Katar, Kazakistan, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kolombiya, Kore Cumhuriyeti (Güney Kore), Kosova, Kosta Rika,

Libya, Lübnan, Makau Özel İdare Bölgesi, Makedonya, Maldivler, Malezya,

Monako, Mauritus, Moldova, Nikaragua, Moğolistan, Nevis, Pakistan, Palau Cumhuriyeti, Panama, Paraguay, Peru, Rusya, Samoa, St. Vincent-Grenadines,

Singapur, San Marino, Santa Lucia, Solomon Adaları, Sırbistan, Suriye, Swaziland, St. Vincent-Grenadines, Sudan, St Kitts, St Lucia

Şili, Şeyseller, Tacikistan, Tanzanya, Tayland, Trinidad-Tobago, Tunus, Tuvalu,
Uruguay, Ürdün, Vanuatu, Venezuela, Vatikan.

Hırvatistan, 1 Nisan’dan itibaren Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulamaya başlamıştır. Yemen, Brunei Darussalam, Moldova, Belarus, Moğolistan ile vizeler kaldırılmış ancak henüz yürürlüğe girmemiştir.

Bunlarla birlikte basında yer alan ”şu ülkeyle vizeler kalktı” haberlerine hemen güvenmemek gerekiyor. Çünkü bu haberler daha henüz görüşme aşamasında yayınlanabiliyor. Görüşmeler ve sonucunda protokolün belirlenmesi oldukça uzun sürebiliyor. Bazen de kaldırılan vizeler sadece yeşil veya diplomatik pasaportu kapsıyor olabilir. Oysa ki bir çoğumuz çipli bordo pasaporta sahibiz.

Sınır Kapısında Vize Alınabilen Ülkeler Hangileri ?

Azerbaycan (Bakü), B.A.E. (Transit), Bahreyn, Bangladeş (Dhaka), Bhutan, Burkina Faso (75 Euro), Burundi, Cape Verde, Cibuti, Doğu Timor, Dominik Cumhuriyeti, Ermenistan (Resmi, hizmet ve diplomatik pasaport hariç), Endonezya (25$), Gana, Güney Afrika Cumhuriyeti, Irak, Kamboçya (20$), Katar, Kenya (50$), Komor Adaları, Kuveyt, Madagaskar, Mali, Mısır (45 yaş üstü), Mozambik, Nepal (30$), Ruanda (Transit 3 günlük), Samoa (34$), Sri Lanka (25$), Sudan (100$), Şeyseller, Tacikistan, Tanzanya (50$), Togo, Tonga, Uganda, Ukrayna, Umman, Zambiya (50$), Zimbabwe (Victoria Falls sınır kapısı ile 100$)

* Vize uygulamalarında gözlenen olası güncelleme nedeniyle, seyahat öncesinde ilgili ülkenin Büyükelçiliği ile temas kurulması tavsiye olunur.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir