Uzungöl, Trabzon

Trabzon’da gezilecek yerler arasında yer alan Uzungöl, Sümela Manastırı ile birlikte Trabzon’un en bilinen turizm noktasıdır.

Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı Uzungöl, ünü Türkiye sınırları aşmış olan turistik bir beldedir.

Ormanla kaplı dağların çevrelediği bir düzlükte yer alan Uzungöl, bölgede bulunan dik yamaçlardan düşen kayaların Haldizen Deresi’nin önünü kapatmasıyla oluşmuştur. Derenin önü kapandıktan sonra bölgede bulunan geniş arazide göl oluşmuştur. Alüvyon set gölü olan Uzungöl, Doğal Sit Alanı statüsündedir.

Soğanlı Dağı ve Kaçkar Dağları’nın kesiştiği noktada bulunan uzun gölün çevresi, bol yağış alması sebebiyle gür ormanlarla kaplıdır. Gür ormanlarla kaplı Uzungöl, her mevsim yemyeşil bir görüntü sunmaktadır. Ayrıca Uzungöl çevresinde 60’tan fazla endemik bitki türü yer almaktadır. Bu bitki çeşitliliği içerisinde bozayı, karaca, vaşak ve dağ keçisi gibi yaban hayvanlarını gözlemlemek mümkündür.

Uzungöl’de Konaklama

Uzungöl Tabiat Parkı’nda artan turizm talebini karşılamak üzere kurulmuş olan çok sayıda pansiyon, otel, bungalow, kamp alanı gibi konaklama seçenekleri vardır. Yerli ve yabancı turistlerin artan ilgi, yöre halkının turizme yönelmesine yol açmıştır. Bir süre sonra turizm, bölgenin en önemli geçim kaynağı haline gelmiştir.

Uzungöl’ün doğu bölgesinde üç adet kamp tesisi vardır. Duş, tuvalet ve elektrik gibi hizmetlerin yanı sıra kafeterya ve dinlenme çardaklarının da bulunduğu tesislerde, hem kamp alanları hem de karavan yerleri hazırlanmıştır.

Trabzon’da gezilecek yerlerle ilgili bir önceki yazımızı, Sümela Manastırı başlıklı konudan okuyabilirsiniz.

Uzungöl Trabzon

Uzungöl’e Nasıl Gidilir ? Uzungöl Nerede ? Ulaşım

Trabzon’a 99 kilometre, Çaykara ilçesine ise 20 kilometre uzaklıkta yer alan Uzungöl, özellikle ilkbahar ve yaz aylarında yoğun ilgi görmektedir. Sonbahar ve kış aylarında da bambaşka bir güzelliğe sahip olan Uzungöl’ün ulaşımı, bu mevsimlerde biraz daha zor olmaktadır.

Uzungöl’e minibüs ile nasıl gidilir ? Diye soracak olursanız, Trabzon Merkez Çömlekçi Mahallesi’ne ulaşmalısınız. Burada yer alan Çaykara Tur minibüsleri ile Uzungöl’e gidebilirsiniz. Çaykara Tur minibüsleri, ortalama yarım saatte bir Uzungöl’e hareket etmektedir.

Özel araç ile Uzungöl’e gitmek için Trabzon – Yomra – Arsin – Araklı – Sürmene – Of – Çaykara – Uzungöl yolunu izlemeniz gerekmektedir. Trabzon şehir merkezinden itibaren tabelaları takip ederek bölgeye ulaşabilirsiniz.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir