Van Hosap Kalesi

Van’da gezilecek yerler listesinde yer alan Hoşap Kalesi, kale ile aynı taşıyan Hoşap Suyu’nun sarp yamacı üzerine konumlanmıştır.

Van-Hakkari karayolu üzerindeki Hoşap Kalesi, Van’ın Gürpınar ilçesi sınırları içerisindedir. Van şehir merkezine 60 kilometre, Gürpınar ilçe merkezine ise 40 kilometre mesafede yer alan Hoşap Kalesi’nin tarihi, Urartu Devleti’ne kadar uzanmaktadır. Kalenin günümüze ulaşan hali, Osmanlı Devleti’ne bağlı Mahmudi Beyleri tarafından yapılmıştır.

Kalenin giriş kapısında yer alan kitabede, yapının H.1052 (1643) yılında Mahmudi Süleyman Bey tarafından yaptırıldığı yazmaktadır. Etrafındaki arazinin yapısına göre surlarla çevrilen kalenin doğu surları kısmi olarak batı surları ise büyük ölçüde yıkılmıştır. Kalenin içerisinde cami kalıntısı ve köy evleri bulunmaktadır.

Van Hoşap Kalesi Kazı Çalışmaları

Kalede yer yer meydana gelen yıkımlar nedeniyle 2005 yılında Van Valiliği tarafından ziyarete kapatılmıştır. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Top’un projesi doğrultusunda 2007 yılında kazı ve restorasyon çalışmaları başlamıştır. Uzun yıllar süren kazı çalışmalarıyla birlikte birçok önemli bulguya ulaşılmıştır.

Van Hosap Kalesi 1

Van Hoşap Kalesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

2019 yılı itibariyle Van Hoşap Kalesi’ne giriş, ücretsizdir. Kalenin ziyaret saatleri 15 Nisan – 2 Ekim tarihleri arasında 09:00-19:00 olarak belirlenmiştir. 3 Ekim – 14 Nisan arasındaki dönemde ise kalenin ziyaretleri saatleri 08:00 – 17:00 olarak değişmektedir.

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir